Extended Spectrum Beta-Lactamase (ESBL) araştırma yöntemlerinin karşılaştırılması: Escherichia coli ve klebsiella suşlarında sıklığının saptanması
The Comparison of ESBL investigation methods: The Detection of the frequency in escherichia coli and klebsiella strains
- Tez No: 86759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAADDİN PAHSA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada 02.06.1997 ve 30.12.1998 tarihleri arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Servisi ile Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Servisi laboratuvarlarında çeşitli örneklerden izole edilen 100 Klebsiella (83 K. pneumoniae ve 17 K. oxytocd) ve 300 Escherichia coli susunun seftriakson, sefotaksim, seftazidim, sefoksitin, aztreonam ve imipeneme dirençlilik oranları disk diftuzyon ve mikrodilüsyon ile, aynı suşlarda genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (Extended Spectrum Beta-Lactamase-ESBL) sıklığı çift disk sinerji testi, üç boyutlu test ve ESBL E-test ile araştırılmıştır. 100 Klebsiella susunda disk diffüzyonda en yüksek direnç % 31 ile seftazidime, mikrodilüsyonda en yüksek direnç % 41 ile aztreonama karşı bulunmuştur. Çalışılan 100 Klebsiella susunda ESBL sıklığı çift disk sinerji testi, üç boyutlu test ve ESBL E-test ile toplam olarak % 29 bulunmuştur. 300 E. coli susunda ise disk diftuzyonda en yüksek direnç % 14, mikrodilüsyonda en yüksek direnç % 17.67 ile aztreonama karşı bulunmuştur. Çalışılan 300 E. coli susunda ESBL sıklığı çift disk sinerji testi, üç boyutlu test ve ESBL E-test ile toplam olarak % 8.67 bulunmuştur. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Comparison of ESBL Investigation Methods: The Detection of the Frequency in E. coli and Klebsiella Strains In this study, resistance to ceftriaxone, ceftazidime, cefoxitin, aztreonam and imipenem in 100 Klebsiella strains (83 K. pneumoniae ve 17 K. oxytoca) and 300 Escherichia coli isolated from different clinical specimens in Gülhane Military Medical Academy Haydarpaşa Teaching Hospital Infectious Diseases & Clinical Microbiology Department and Microbiology & Clinical Microbiology Department Laboratories between 02.06.1997 and 30.12.1998 were investigated by disk diffusion and microdilution methods. Also, extended spectrum beta lactamases (ESBL) were investigated by double disk synergy test, three-dimensional test and E-test ESBL screening methods for the same strains. In 100 Klebsiella strains the highest resistance was 31 % to ceftazidime by disk diffusion method and 41 % to aztreonam by microdilution method. ESBL was found in 29 % of Klebsiella strains by double disk synergy test, three-dimensional test and E-test ESBL screening methods. The highest resistance to aztreonam in 300 Escherichia coli strains was 14 % to aztreonam by disk diffusion method and 17.67 % by microdilution method. ESBL was found in 8.67 % of Klebsiella strains by double disk synergy test, three-dimensional test and E-test ESBL screening methods. 67