Kronik Hepatit B'li olgularda interferon-alfa+lamuvidin kombine tedavisinin etkinliğinin ve güvenirliğinin araştırılması
Evaluation of safety and efficacy of lamivudine plus interferon therapy in patients in chronic hepatitis B
- Tez No: 86760
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
VI.OZET Bu çalışmada; biyokimyasal, immünolojik ve histopatolojik olarak HBV nedenli Kronik Aktif Hepatit (KAH) olduğu belirlenmiş ve daha önce hiçbir tedavi kullanmamış (naive), yaşları 21-43 arasında değişen 2'si kadın, 23'ü erkek toplam 25 hastaya uygulanan IFN-oc 2b 5MÜ/gün, subkutan+LAM 2x150 mg/gün, oral kombine tedavisine yanıtların değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII.SUMMARY EVALATİON OF SAFETY AND EFFİCACY OF LAMİVUDİNE PLUS INTERFERON THERAPY İN PATİENTS IN CHRONİC HEPATİTİS B The aim of the recent study was to evaluate the efficacy (virological, biochemical and histological response) and safety of therapy with IFN-a 2b 5MÜ, daily subcutaneous + LAM 150 mg bid, orally in naive patients with HBV related Chronic Active Hepatitis (CAH-B) and previously untreated (native) patients. Eligible patients were included 2 women and 23 men, aged 21 to 43 years. Seventeen patients (68%) became HBV-DNA negative by PCR and 8 still HBV-DNA positive at the end of therapy.