Kolporafi anterior yapılan ve vajinal histerektomi&kolporafi anterior yapılan hastaların postoperatif dönemde üriner sistem bulgularının karşılaştırılması
Comparison of urinary system findings in patients undergoing anterior colporrhaphy alone and vaginal hysterectomy & anterior colporrhaphy
  1. Tez No: 867593
  2. Yazar: ELİF ERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BATUHAN TURGAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Çalışmamızda Kolporafi Anterior yapılan ve Kolporafi Anterior & Vajinal Histerektomi yapılan hastaların postoperatif dönemde üriner sistem bulgularının karşılaştırılması ve sadece kolporafi anterior yapılan hastaların postoperatif dönemde kolporafi anterior & vajinal histerektomi olan hastalara göre üriner sistem semptomları ve postoperatif dönem sonuçlarının klinik açıdan daha iyi olup olmadığı araştırılması amaçlanmıştır. Tanısal anlamlılığı yüksek bulunması halinde pelvik organ prolapsusu olan hastaların cerrahi tedavi protokolünün belirlenmesine katkı sağlaması beklenmektedir. Materyal ve Metod: Bu araştırmada 01.01.2020- 30.11.2023 tarihleri arasında, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Jinekoloji Kliniği'nde, pelvik organ prolapsusu nedeniyle vajinal histerektomi ile birlikte kolporafi anterior yapılan ve sadece kolporafi anterior yapılan hastalardan dahil edilme kriterlerine uygun 52'şer hasta ile çalışıldı. Hastaların demografik özellikleri ile birlikte postoperatif dönemdeki muayeneleri değerlendirildi. Hastalar yaş, gravide, parite, doğum şekli menapoz, BMI, ek hastalık, ilaç kullanımı, sigara/alkol kullanımı, kliniğimizde yapılan operasyon bilgileri ve zamanı açısından sorgulandı. Hastalar postoperatif dönemde yapılan muayenede rekürren prolapsus, stres testi, rezidü idrar miktarı ve üretral hipermobilite açısından değerlendirildi. Ayrıca hastalara postoperatif dönemde IIQ7-1 (Incontinence Impact Questionnaire), UDI-6 (Urinary Distress Inventory) ve AAM-V8 (Aşırı Aktif Mesane) anketleri uygulandı. Elde edilen tüm veriler oluşturulan hasta formlarına kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda VAH+CA yapılan 52 hasta ve sadece CA yapılan 52 hasta yaş, obstetrik öykü, menapoz, BMI, ek hastalık ve ilaç, postoperatif muayene bulguları ve yapılan IIQ7-1, UDI-6, AAM-V8 anket sonuçları açısından karşılaştırıldı. Araştırmamızda, menopoz durumu, vücut kitle indeksi (BMI) ve doğum sayısı (parite) açısından iki grup benzer özelliklere sahip olduğu tespit edildi. Ancak yaş ortalaması, VAH+CA grubunda CA grubundan daha yüksek bulunmuştur. Postoperatif değerlendirmelerde, inkontinans ve stres testi pozitifliği CA yapılan hasta grubunda belirgin şekilde daha yüksek bulunmuştur. VAH+CA yapılan hasta grubunda ise rezidüel idrar miktarının daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Anket çalışmalarında, IIQ7-1 (Incontinence Impact Questionnaire), UDI-6 (Urinary Distress Inventory) ve AAM-V8 (Aşırı Aktif Mesane) anketleri kullanılarak hastaların yaşam kaliteleri ve postoperatif dönemdeki klinik semptomları değerlendirilmiştir. CA grubunun tüm anketlerde daha yüksek puanlar aldığı görülmüştür. VAH+CA grubundaki hastalar, daha az inkontinans şikayeti yaşadıklarını ve yaşam kalitelerinin daha yüksek olduğunu ifade etmişlerdir. İki grup arasında postoperatif dönemde prolapsus açısından anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir. Elde ettiğimiz tüm veriler değerlendirildiğinde uygulanan anketler için cut-off değerler belirlenmiştir. Sonuç: Çalışmamızda vajinal histerektomi ile birlikte kolporafi anterior yapılan hastalar, sadece kolporafi anterior yapılan hastalara göre daha az inkontinans şikayetine ve daha az pozitif stres test sonucuna sahip ve yapılan anketlerde aldıkları puanla daha yüksek hayat kalitesine sahip olarak görülmüştür. Ayrıca elde edilen cut-off değerleri ile prolapsus cerrahisi geçiren hastaların postoperatif dönemde daha sistematik ve pratik olarak değerlendirilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to compare the urinary system outcomes of patients undergoing Anterior Colporrhaphy (AC) and Anterior Colporrhaphy with Vaginal Hysterectomy (AC+VH) in the postoperative period, and to investigate whether patients who underwent only AC had better urinary system symptoms and postoperative outcomes compared to those who underwent AC+VH. It is expected that this study will contribute to determining the surgical treatment protocol for patients with pelvic organ prolapse (POP) if it shows high diagnostic significance. Materials and Methods: In this study, a total of 52 patients who underwent vaginal hysterectomy with AC for pelvic organ prolapse at the Ankara Bilkent City Hospital Department of Obstetrics and Gynecology between January 1, 2020, and November 30, 2023, were included. Patients were evaluated for demographic characteristics and postoperative examinations. Patients were questioned about age, gravidity, parity, mode of delivery, menopause, BMI, comorbidities, medication use, smoking/alcohol use, and details of the surgery performed at our clinic. Patients were assessed for recurrent prolapse, positive stress test, residual urine volume, and urethral hypermobility in the postoperative period. Additionally, patients were administered the IIQ7-1 (Incontinence Impact Questionnaire), UDI-6 (Urinary Distress Inventory), and AAM-V8 (Overactive Bladder) questionnaires during the postoperative period. All obtained data were recorded in patient forms. Results: In our study, 52 patients who underwent AC+VH and 52 patients who underwent only AC were compared in terms of age, obstetric history, menopause, BMI, comorbidities, medication use, and postoperative examination findings, as well as the results of the IIQ7-1, UDI-6, and AAM-V8 questionnaires. It was found that the two groups had similar characteristics in terms of menopausal status, body mass index (BMI), and parity. However, the mean age was higher in the AC+VH group than in the AC group. In postoperative evaluations, the incidence of incontinence and positive stress test was significantly higher in the AC group. Additionally, a higher residual urine volume was observed in the AC+VH group. In the questionnaire studies, the AC group scored higher in all questionnaires. Patients in the AC+VH group reported experiencing less incontinence and higher quality of life. No significant difference in prolapse was observed between the two groups in the postoperative period. Cut-off values were determined for the applied questionnaires based on all obtained data. Conclusion: Patients who underwent vaginal hysterectomy with AC had fewer complaints of incontinence and positive stress test results, and reported higher quality of life compared to those who underwent only AC. Furthermore, with the obtained cut-off values, it is possible to systematically and practically evaluate patients undergoing prolapse surgery in the postoperative period.