Neoadjuvan kemoterapi öncesinde marker konulan kitlesel meme kanserlerinde patolojik yanıtı öngörmede dinamik meme MRG' nin rolü
The role of dynamic breast mri in predicting pathologic response of mass breast cancers with placed marker prior to neoadjuvant chemotherapy
  1. Tez No: 867594
  2. Yazar: ŞEYMA ÜNÜVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET POYRAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Tümör lojuna marker konulan lokal ileri meme kanseri hastalarında, NAK sonrası marker çevresinden yapılan çoklu vakum biyopsiyle patolojik yanıtı destekleyip olası cerrahisiz tedaviye hedef olabilecek hasta popülasyonunu radyolojik olarak seçmek önemlidir. Bu nedenle çalışmamızda cerrahisiz izlem için rehber olması amacıyla NAK sonrası, MRG' nin patolojik yanıtı tahmin edebilirliğini ve radyoloji-patoloji korelasyonunu araştırdık. Gereç ve Yöntem: Kasım 2020 ve Ağustos 2023 tarihleri arasındaki primer kitlesel meme lezyonuna marker konulan 85 lezyon (71 hasta) çalışmamıza dahil edilmiştir. Radyolojik yanıt değerlendirmesinde RECIST 1.1 kriterleri kullanılmıştır. NAK sonrası MRG' de radyolojik yanıt ile postoperatif patolojik yanıt arasındaki korelasyonu değerlendirmek için kappa testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 85 lezyonun NAK sonrası MRG' de; %52,9' u (n:45) radyolojik tam yanıt, %47,1' i (n:40) ise radyolojik tam olmayan yanıt olarak değerlendirilmiştir. Postoperatif patoloji sonucuna göre lezyonların %45,2' si (n: 38) patolojik tam yanıt, %54,8' i (n:46) ise patolojik tam olmayan yanıtla uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: In locally advanced breast cancer patients with a marker in the tumor, it is important to radiologically select the patient population that can support the pathologic response with multiple vacuum biopsies performed around the marker after NAC and potentially be targeted for non-surgical treatment. Therefore, our study investigated the predictability of MRI for pathologic response and radiology-pathology correlation as a guide for non-surgical follow-up after post-NAC. Materials and Methods: 85 lesions (71 patients) in which markers were placed on the primary breast lesion between November 2020 and August 2023 were included in our study. RECIST 1.1 criteria were used in radiological response evaluation. The correlation between the radiological response of the lesions on MRI after NAC and the postoperative pathological response was compared. Kappa test was used. Results: Post-NAC MRI of 85 lesions included in the study; 52.9% (n:45) was evaluated as the radiological complete response, and 47.1% (n:40) was evaluated as the radiological incomplete response. According to the postoperative pathology results, 45.2% (n: 38) of the lesions were compatible with the pathological complete response, and 54.8% (n: 46) were compatible with the pathological incomplete response.