İnfertiliteye bağlı stresin evlilik doyumu ve iyi oluş üzerindeki etkisinin aktör partner modeli çerçevesinde incelenmesi: Kişilerarası duygu düzenleme ve çift olarak baş etmenin rolü
Examining the impact of infertility-related stress on marital satisfaction and well-being within the actor-partner model framework: The role of interpersonal emotion regulation and dyadic coping as a couple
- Tez No: 867595
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT ULUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu doktora tezinin temel amacı, infertilite nedeniyle yaşanan stresin evlilik doyumu ve psikolojik iyi oluş üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, kişilerarası duygu düzenlemenin ve çift olarak baş etme süreçlerinin bu etkileşimdeki aracı rollerini ele almayı amaçlamaktadır. Çalışma, ölçek uyarlama, nicel ve nitel olmak üzere üç aşamalı bir metodolojiyi takip etmektedir. Ölçek uyarlama aşamasında, Kişilerarası Duygu Düzenleme Etkileşim Ölçeği Türkçeye uyarlanmış ve psikometrik özellikleri değerlendirilmiştir. Nicel aşama, Aktör-Partner Karşılıklı Etki Modeli kullanılarak çiftler üzerinde uygulanmış ve infertilite stresinin evlilik doyumu ve psikolojik iyi oluş üzerinde kişilerarası duygu düzenleme ve çift olarak baş etmenin aracı etkileri analiz edilmiştir. Nitel aşama ise infertilite tedavisi gören çiftlerle derinlemesine görüşmeler içermekte ve bu deneyimlerin anlamlandırılmasına odaklanmaktadır. Araştırmanın bulguları, infertilite stresinin evlilik doyumu ve psikolojik iyi oluş üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermiştir. Kişilerarası duygu düzenleme ve çift olarak baş etme süreçleri, bu stresin evlilik ve iyi oluş üzerindeki etkilerinde önemli aracı roller oynamaktadır. Nitel bulgular, çiftlerin infertiliteyle baş etme süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları ve bu süreçteki duygusal dinamikleri detaylı bir şekilde ortaya koymuştur. Çalışma, infertilite stresinin çiftlerin evlilik doyumu ve psikolojik iyi oluş üzerindeki etkilerini belirginleştirmiş ve bu süreçte kişilerarası duygu düzenlemenin ve çift olarak baş etmenin kritik önemini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The fundamental objective of this doctoral thesis is to explore the effects of infertility-induced stress on marital satisfaction and psychological well-being. The research aims to address the mediating roles of interpersonal emotion regulation and coping as a couple in this interaction. The study follows a three-phase methodology: scale adaptation, quantitative, and qualitative phases. During the scale adaptation phase, the Interpersonal Regulation Interaction Scale was adapted to Turkish and its psychometric properties were assessed. The quantitative phase employed the Actor-Partner Interaction Model on couples to analyze the mediating effects of interpersonal emotion regulation and coping as a couple on the impacts of infertility stress on marital satisfaction and psychological well-being. The qualitative phase involved in-depth interviews with couples undergoing infertility treatment, focusing on interpreting these experiences. The findings reveal that infertility stress significantly affects marital satisfaction and psychological well-being. Interpersonal emotion regulation and coping as a couple play crucial mediating roles in the effects of this stress on marriage and well-being. The qualitative findings detailed the challenges couples face in coping with infertility and the emotional dynamics within this process. The study highlights the impact of infertility stress on couples' marital satisfaction and psychological well-being and underscores the critical importance of interpersonal emotion regulation and coping as a couple in this context.