İnfertil kadınlarda oksidatif stres ve inflamasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative stress and inflammation in infertile women
  1. Tez No: 646023
  2. Yazar: NURGÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ ERYILMAZ, UZMAN İBRAHİM SOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: İnfertilite toplumda sık rastlanılan klinik bir durumdur. İnfertilite nedenleri arasında kadın faktörünün daha yaygın olduğu bilinmektedir. Kadına bağlı faktörler arasında da servikal faktörler, endometriozis, tubal faktörler, ovulatuar disfonksiyon başlıca nedenlerdendir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda oksidatif stres ve inflamasyonun infertiliteye neden olabileceği hakkında çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada, primer infertil kadın hastalarda native tiyol, total tiyol, disülfid ve hsCRP değerlerini ölçerek, infertilite ile oksidatif stres ve inflamasyon arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Bu çalışma 01/01/2020 ve 15/07/2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Bölümü ve Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde yürütüldü. Çalışmanın hasta grubuna çalışma kriterlerine uyan 18-40 yaş arası 75 primer infertil kadın hasta, kontrol grubuna ise çalışma kriterlerine uyan 18-40 yaş arası 72 sağlıklı fertil kadın alındı. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalara sosyodemografık veri formu dolduruldu. Hastaların kanlarından elde edilen serumlarda native tiyol, total tiyol, disülfid ve hsCRP parametreleri çalışıldı. Çalışmada kategorik verilerin tanımlayıcı analizleri frekans ve yüzde değerleri ile, sayısal verilerin tanımlayıcı istatistikleri ise ortalama standart sapma ve medyan (minimum-maksimum) değerleri ile gösterildi. Çalışmadaki grupların normallik varsayımı Shapiro-Wilk Testi ve Kolmogorov-Smirnov Testi ile değerlendirildi. Çalışmada bağımsız gruplar arasında yapılan sayısal veri karşılaştırmalarında Mann-Whitney U Testi kullanıldı. Kategorik verilerin karşılaştırmasında ise Ki Kare Testi kullanıldı. Sayısal veriler arası ilişki analizlerinde ise Spearman non-parametrik korelasyon analizi uygulandı. Çalışmada istatistiksel anlamlılık sınırı olarak %5 kabul edildi. Tüm istatistiksel analizler SPSS 22.0 (IBM Inc., Armonk, NY, USA) yazılımı kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmaya 75 (%51,0)'i hasta, 72 (%49,0)'si kontrol olmak üzere toplam 147 katılımcı alındı. Katılımcıların hepsi evliydi.
Özet (Çeviri)
Objective: Infertility is a common clinical condition in the community. It is known that the female factor is more common among the causes of infertility. Cervical factors, endometriosis, tubal factors and ovulatory dysfunction are among the main causes of female related factors. Studies have been carried out in recent years about the oxidative stress and inflammation may cause infertility. In this study, it was aimed to evaluate the relationship between infertility and oxidative stress and inflammation by measuring native thiol, total thiol and disulfide and hsCRP values in primary infertile female patients. Material and Methods: This study was carried out between 01/01/2020 and 15/07/2020 at University of Health Sciences, Konya Training and Research Hospital, Department of Family Medicine and Dr. Ali Kemal Belviranlı Maternity and Children's Hospital IVF Center. Seventy-five primary infertile women between the ages of 18-40 who did not meet the exclusion criteria were included in the patient group of the study, and 72 healthy fertile women between the ages of 18-40 who did not meet the exclusion criteria were included in the control group.A sociodemographic data form was filled in for all patients included in the study. Native thiol, total thiol, disulfide and hsCRP parameters were studied in the sera obtained from the blood of the patients. In the study, descriptive analyzes of categorical data were shown with frequency and percentage values, and descriptive statistics of numerical data were shown with mean standard deviation and median (minimum-maximum) values. The normality assumption of the groups in the study was evaluated using the Shapiro-Wilk Test and the Kolmogorov-Smirnov Test. The Mann-Whitney U Test was used for comparing numerical data between independent groups in the study. Chi-Square Test was used in comparison of categorical data. Spearman non-parametric correlation analysis was used for correlation analysis between numerical data. In the study, the statistical significance limit was accepted as 5%. All statistical analyzes were performed using SPSS 22.0 (IBM Inc., Armonk, NY, USA) software. Results: A total of 147 participants, 75 (%51.0) patients and 72 (%49.0) controls, were included in the study. All of the participants were married.