Hemşirelerin psikolojik güçlendirmeleri ile verimliliklerine ilişkin tutumları arasındaki ilişki
The relationship between nurses'psychological empowerment and attitudes towards their productivity
  1. Tez No: 867614
  2. Yazar: EDA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN GÖRDELES BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, hemşirelerin psikolojik güçlendirmeleri ile verimliliklerine ilişkin tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Adana ilinin Yüreğir ilçesinde hizmet veren bir devlet hastanesinde görev yapmakta olan 334 hemşireyle yürütülmüştür. Hemşirelere Spreitzer Psikolojik Güçlendirme Ölçeği ve Hemşirelikte Verimliliğe İlişkin Tutumlar Ölçeği uygulanmıştır. Veriler; bilgisayar ortamında ortalama, standart sapma, ortanca, Kruskal Wallis testi, Mann-Whitney U testi ve Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın örneklem gücü G-Power-3.1.9.2 programı ile 334 kişiye uygulanan analiz sonucunda α=0,05 düzeyinde, etki büyüklüğü 0.146 olarak bulunmuş ve post-hoc olarak hesaplanan çalışmanın gücü 0,76 olarak hesaplanmıştır. Hemşirelerin Psikolojik Güçlendirme Ölçeği'nden aldıkları puan ortalaması 54.11±13.68, ölçeğin alt boyutlarından olan ''Yetkinlik Boyutu''ndan aldıkları puan ortalaması 15.57±3.94, ''Etki boyutu“ndan aldıkları puan ortalaması ise 9.95±4.40 olarak bulunmuştur. Hemşirelerin Verimliliğe İlişkin Tutum Ölçeği'nden aldıkları puan ortalaması 43.46±16.65, ölçeğin alt boyutundan olan ''Mesleğe Bağlılık'' alt boyutundan aldıkları puan ortalaması 73.83±4.76, ''Ödüllendirme”alt boyutundan aldıkları puan ortalaması 24.70±3.03 olarak bulunmuştur. Hemşirelerin psikolojik güçlendirmeleri ile verimliliğe ilişkin tutumları arasındaki puanlarında pozitif yönde zayıf düzeyde bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between nurses' psychological empowerment and their attitudes towards productivity. The research was conducted with 334 nurses working in a public hospital serving in Yüreğir district of Adana province. The Spreitzer Psychological Empowerment Scale and the Attitudes Toward Effectiveness in Nursing Scale were administered to the nurses. Data; Mean, standard deviation, median, Kruskal Wallis test, Mann-Whitney U test and Mann Whitney U test with Bonferroni correction were analyzed in computer environment. As a result of the analysis applied to 334 people with the G-Power-3.1.9.2 program, the sample power of the study was found to be α=0.05, the effect size was 0.146, and the power was found to be α=. 0.05. The post-hoc calculated rate of the study was calculated as 0.76. The average score that nurses received from the Psychological Empowerment Scale was 54.11±13.68, the average score they received from the Competence Dimension, one of the sub-dimensions of the scale, was 15.57±3.94, and the average score that nurses received was 15.57. ±3.94. The score obtained from“Effect Size”is 9.95±4.40. The average score nurses received from the Attitudes Towards Productivity Scale was 43.46±16.65, the average score they received from the“Commitment to the Profession”sub-dimension of the scale was 73.83±4.76, and the average score they received was 73.83± 4.76. From the“Reward”sub-dimension, it was found to be 24.70±3.03. It was determined that there was a weak positive relationship between nurses' psychological empowerment scores and their attitudes towards productivity.