Salutogenez modeline dayalı danışmanlık eğitiminin şizofreni hastalarında bütünlük duygusu, iyileşme ve işlevselliğe etkisi
The effect of counseling training based on the salutogenesis model on the sense of coherence, recovery and functionality in schizophrenia patients
  1. Tez No: 867618
  2. Yazar: BÜŞRA KARAYUMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÜRHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada salutogenez modeline dayalı danışmanlık eğitiminin şizofreni hastalarında bütünlük duygusu, iyileşme ve işlevselliğe etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Salutogenez temelli müdahale ile bireylerin özgüven ve farkındalığını artırmak, içsel ve/veya dışsal stres faktörlerini yönetmek için en başarılı baş etme stratejilerini bulmasını sağlayarak bütünlük duygusunu, iyileşmeyi ve işlevselliği artırabileceği düşünülmektedir. Araştırma deneysel araştırma tiplerinden ön test-son test, kontrol gruplu desende gerçekleştirilmiştir. Araştırmada etik kurul onayı, kurum izni ve bireylerden yazılı bilgilendirilmiş gönüllü onam alınmıştır. Araştırmanın örneklemini kronik ruhsal bozukluğa sahip 25 birey (Deney Grubu: 12, Kontrol Grubu: 13) oluşturmaktadır. Deney grubuna 4 hafta, haftada 2 kez salutogenez modeline dayalı danışmanlık eğitimi verilmiştir. Kontrol grubuna ise özel bir müdahalede bulunulmamıştır. Bu süreçte veri toplama aracı olarak uygulama öncesinde, bitiminde ve bir ay sonra her iki gruba eş zamanlı“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Bütünlük (Tutarlık) Duygusu Ölçeği (BDÖ)”,“İyileşme Aşamaları Ölçeği (İAÖ)”ve“Şizofrenide İşlevsel İyileşme Ölçeği (ŞİLÖ)”uygulanmıştır. Müdahale ve kontrol grubunun, Bütünlük Duygusu Ölçeği ve anlaşılabilirlik, yönetilebilirlik ve anlamlılık boyutları, İyileşme Aşamaları Ölçeği durağanlık, farkındalık, yeniden yapılanma, hazırlık, gelişim alt boyutları, Şizofrenide İşlevsel İyileşme Ölçeği ön test, son test ve bir ay izlem puanları karşılaştırıldığında; Bütünlük Duygusu Ölçeği toplam puanı ve alt boyutlarının ön test puanları gruplara göre farklılık göstermezken, son test ve bir ay izlem puanları müdahale grubu lehine anlamlı farklılık göstermiştir. Müdahale grubundaki kişilerin uygulama sonrasında İyileşme Aşamaları Ölçeği alt boyut puanlarından Durağanlık, Farkındalık alt boyut puanlarında azalma, sonrasında İyileşme Aşamaları Ölçeği Gelişim alt boyut puanlarında kontrol grubundakilere kıyasla anlamlı bir artma saptanmıştır. İyileşmenin erken aşamalarından iyileşmenin ileri aşamalarına doğru bir ilerleme gözlenmiştir. Yine Şizofrenide İşlevsel İyileşme Ölçeği toplam puanı ve Sağlık ve Tedavi, Sosyal işlevsellik ve Günlük Yaşam Becerileri alt boyutlarının ön test puanları gruplara göre farklılık göstermezken, son test ve bir ay izlem puanlarında kontrol grubundakilere kıyasla anlamlı bir artma ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda Salutogenez Modeline Dayalı Danışmanlık Eğitimi alan şizofreni hastalarının bütünlük duygusu, iyileşmesi ve işlevselliği artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of counseling education based on the salutogenesis model on the sense of coherence, recovery, and functionality of schizophrenia patients was aimed to be examined. It is thought that a salutogenesis-based intervention can increase individuals' self-confidence and awareness, help them find the best coping strategies to manage internal and/or external stress factors, and thus enhance their sense of coherence, recovery, and functionality. The study was conducted using an experimental research design of pre-test and post-test with a control group. Ethical approval, institutional permission, and written informed voluntary consent were obtained from individuals. The sample of the study consists of 25 individuals with chronic mental disorders (Experimental Group: 12, Control Group: 13). Counseling education based on the salutogenesis model was provided to the experimental group twice a week for 4 weeks. No intervention was applied to the control group. As data collection instruments,“Patient Demographic Information Form,”“Sense of Coherence Scale (SOC),”“Stages of Recovery Instrument (STORI-30),”and“Functional Remission of General Schizophrenia”(FROGS)" were applied to both groups simultaneously before the intervention, after the intervention, and one month later. When the scores of the Sense of Coherence Scale and its dimensions, namely comprehensibility, manageability, and meaningfulness, the dimensions of the Stages of Recovery Instrument (moratorium, awareness, preparation, rebuilding, growth), and the pre-test, post-test, and one-month follow-up scores of the Functional Remission of General Schizophrenia were compared viii between the intervention and control groups; while the total score and sub-dimensions' pre-test scores of the Sense of Coherence Scale did not differ between the groups, significant differences in favor of the intervention group were observed in the post-test and one-month follow-up scores. A decrease in moratorium and awareness subdimension scores of the Stages of Recovery Instrument was observed in the intervention group after the application, followed by a significant increase in the growth subdimension scores of the Stages of Recovery Scale compared to the control group. Progress was observed from the early stages of recovery to the advanced stages of recovery. Similarly, while the total score of the Functional Remission of General Schizophrenia and its sub-dimensions related to Health and Treatment, Social Functioning, and Daily Life Skills did not differ between the groups' pre-test scores, a significant increase was observed in the post-test and one-month follow-up scores compared to the control group. In line with these results, it can be concluded that schizophrenia patients who received Counseling Education based on the Salutogenesis Model showed an increase in their sense of coherence, recovery, and functionality.