Ventilatör tedavisi altındaki yoğun bakım hastalarında gelişen pnömonilerde mikroorganizma ve antibiyotik direnç paternleri
Microorganisms and antibiotic resistance patterns of pneumonia at patients under ventilator therapy in intensive care units
- Tez No: 86762
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda Çalışma grubuna (ÇG) Gülhane Askeri Tıp Akademisinin (GATA) çeşitli kliniklerinde yatan ve ventilatöre bağlı 101 hasta dahil edildi. Bu hastalardan 45'inde (%44.55) VBP gelişti. Klinik olarak VBP tanısı konulurken; ateş, lökositoz, pürülan balgam ve arka-ön akciğer grafisinde belirlenen, progresyon gösteren infıltrasyon kriter alındı. Kontrol grubuna (KG) GATA'nın çeşitli kliniklerinde yatan, ventilatöre bağlanmamış ancak primer hastalığına pnömoni eklenmiş 52 hasta dahil edildi. Hastalarımızdan bronkoskopik tekniklerle (PSB ya da BAL) alınan materyal mikrobiyolojik identifikasyonda kullanıldı, eş zamanlı olarak iki tanede kan kültürü alındı. Materyalin kantitatif kültüründe PSB için 103cfu/ml, BAL için 104 cfu/ml yeterli kabul edildi. Çalışmamızda VBP etkeni olarak P.aeruginosa %35.01, S.aureus %22,80, K.pneumoniae %17.50 sıklıkla izole edildi. HKP etkeni olarak ise S.aureus %40.38, K.pneumoniae %28.85, P.aeruginosa %13.46 sıklıkta izole edildi. Antibiyotik direnç paternlerini belirlemek amacı ile yapılan çalışmalarda; P.aeruginosa sırası ile; Siprofloksazin, Imipenem ve Seftazidim'e duyarlı bulunurken Mezlosilin, Sefaperazon ve Gentamisin'e dirençli bulundu. S.aureus Siprofloksazin, Seftazidim, Trimetoprim/Sulfametaksazore orta derece de duyarlı bulunurken Metisilin, Ampisilin/Sulbaktam ve Penisilin G'ye dirençli (%90) bulundu. Vankomisin ve Teikoplanin'e direnç görülmedi. K.pneumoniae ise Siprofloksazin, Trimetoprim/Sulfametaksazol, Imipenem, Seftazidim'e duyarlı bulunurken Ampisilin/Sulbaktam, Tetrasiklin ve Sefazolin'e dirençli bulundu. Sonuç olarak; hastanemizde VBP veya HKP tanısı konulun hastalarımızda mikrobiyolojik identifikasyon yapılıp uygun antibiyotik bulunana kadar ampirik olarak P.aeruginasa + S.aureus'a etkili bir tedavi başlanabilir. Mesala Vankomisin + Siprofloksazin iyi bir seçenek olabilir. ^mrnsjta,^^- '' «wass 41
Özet (Çeviri)
SUMARY MICROORGANISMS AND ANTIBIOTIC RESİSTANCE PATTERNS OF PNEUMONIA AT PATIENTS UNDER VENTILATOR THERAPY IN INTENSIVE CARE UNITS In the study we included 101 patients at the study group who hospitalized in the different departments of GATA Hospital and required mechanichal ventilation for life support. For control group;we selected 51 patients who hospitalized in thedifferent departments of GATA Hospital and not required mechanichal ventilation but had pnomoni due to primer disease. VAP developed at 45 of 101 patients in the study group. The diagnostic critreia for VAP are fever, leukocytosis, purulent cheal aspirate, persistence infiltrate present roentgenographicaly at A-P. The materyal exracted by bronchoscopic technique (PSB or BAL) is used for microbiological identification. Two blood culture were taken simultaneously. Quantitative cultures of the materyal was made. We used a treshhold 10 3 cfu/ml for the PSB and 104 cfu/ml for the BAL. We isoleted % 35,01 P.aeruginosa, %22,80 S. aereus and %'7,50 K.pneumoniae for the causative ajan of the VAP. We also isoleted % 13,46 P.aeruginosa, %40, 38 S. aereus and %28,85 K. pneumoniae for the causative ajan of the nasocomial pneumonia (NP). We determined that P. aeruginosa is sensitive to ciprofloxazin, imipenem and ceftazidim but insensitive to mezlosiln, cefoperazone and gentamicin. We also determined that S.aureus is absolutely sensitive to vancomycin and teicoplanin.moderately sensitive to ciprofloxazin, ceftazidime and trimethoprim/ sulfamethoxazole but absolutely insensitive to methicilin, ampicillin/sulbactam and penicillins-G. We determined that K. pneumoniae is sensitive to ciprofloxazin, imipenem ceftazidime and trimethoprim/sulfamethoxazole, but insensitive to tetracycline, ampicilin/sulbactam, and cefazolin. In conclusion, if we determine VAP and NP in our hospital it's conviniem that the treatment must begin the antibiotic which effective to P. aeruginosa +S.aureus, ampirically. For example vancomycin +ciprofloxazin will be a good choice. 42