Ahmet Taner Kışlalı'nın düşünceleri ekseninde sosyal demokrasi ve Kemalizm
Social democracy and Kemalism on the axis of Ahmet Taner Kışlalı's thoughts
  1. Tez No: 867622
  2. Yazar: BİLGİN KIRIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR ÖZKANDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez, 20. yüzyılın ikinci yarısında Türkiye'nin sosyal ve siyasi atmosferini önemli ölçüde etkilemiş olan önemli bir Türk entelektüeli olan Ahmet Taner Kışlalı'nın siyasi görüşleri, hayatı ve eserlerini kapsamlı bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, sadece Kışlalı'nın temel fikirleri ve felsefelerini keşfetmekle kalmayıp, aynı zamanda Türkiye'de evrilen sosyal ve siyasi atmosfer üzerindeki daha geniş etkilerini anlamak için tasarlanmış bir dizi soru etrafında organize edilmiştir. Ahmet Taner Kışlalı'nın demokratik değerler, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi temellerle köklenmiş siyasi düşünceleri, Türkiye'nin entelektüel söylemlerine ve sosyal yapısına katkıda bulunmuştur. Bu çalışma, bu düşüncelerin farklı dönemlerde nasıl evrildiğini ve Türkiye'nin sosyo-politik dönüşümleriyle nasıl etkileşime girdiğini incelemektedir. Çalışma, Kışlalı'nın Türk toplumu üzerinde, bireyden daha geniş hükümet yapılarına kadar nasıl etkili olduğunu anlamaya çalışmaktadır. Bu tez, Kışlalı'nın katkılarının evrensel önemine özellikle odaklanmaktadır. Onun eserleri, sadece Türkiye bağlamında değil, aynı zamanda demokratik yönetim ve insan hakları üzerine küresel tartışmalara da katkıda bulunmaktadır. Çalışma, tarihsel ve sosyal bağlamlar içinde yer alan Kışlalı'nın yazılarının ve aktivitelerinin etkisini ölçmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, onun siyasi düşüncelerini destekleyen teorik çerçeveleri belirlemeyi ve bu çerçevelerin Türkiye'nin siyasi süreçleriyle nasıl etkileşime girdiğini anlamayı amaçlar. Ayrıca, çalışma Kışlalı'nın siyasi görüşlerinin oluşumunu etkilemiş sosyal ve siyasi faktörleri incelemekte ve hayat deneyimlerinin onun entelektüel evrimini nasıl şekillendirdiğini değerlendirmektedir. Ayrıca, Kışlalı'nın fikirlerinin, özellikle Türkiye'deki gelecek nesillerin siyasi tutumlarını şekillendirme potansiyelleri açısından süregelen mirasını incelemektedir. Sonuç olarak, bu tez, Ahmet Taner Kışlalı'nın ideolojik etkilerini, siyasi aktivitelerini ve edebi eserlerini detaylı bir şekilde inceleyerek akademik literatüre önemli bir katkı yapmayı hedeflemektedir. Bu araştırma, sadece Kışlalı ile ilgilenenler için değil, aynı zamanda Türkiye'nin karmaşık sosyo-politik evrimini daha derinlemesine anlamak isteyen herkes için de önemlidir. Kışlalı'nın düşünceleri ile Türkiye'deki daha geniş toplumsal değişiklikler arasındaki kesişimi inceleyerek, çalışma sosyal demokrasi ve insan hakları için sürekli mücadelelerin nüanslı bir anlayışını sunmayı ummaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide an extensive analysis of the political views, life, and works of Ahmet Taner Kışlalı, a prominent Turkish intellectual who significantly influenced the social and political landscape of Turkey in the second half of the 20th century. The study is organized around a series of questions designed to explore not only the core ideas and philosophies of Kışlalı but also their broader impact on the evolving social and political atmosphere in Turkey. Ahmet Taner Kışlalı's political thoughts, rooted in democratic values, human rights, and the rule of law, have contributed to the intellectual discourse and social fabric of Turkey. This study examines how these thoughts evolved over different periods and how they interacted with the socio-political transformations in Turkey. It aims to shed light on the ways Kışlalı influenced Turkish society, from the individual citizen to the broader governmental structures. This thesis places a particular focus on the universal significance of Kışlalı's contributions. His works are not just valuable in the context of Turkey but also in terms of their contributions to global discussions on democratic governance and human rights. The work aims to measure the impact of Kışlalı's writings and activities by situating them within the historical and social contexts in which they occurred. It seeks to establish the theoretical frameworks that underpin his political thoughts and how these frameworks interact with Turkey's political processes. Moreover, the study investigates the social and political factors that have influenced the formation of Kışlalı's political views and assesses the extent to which his life experiences shaped his intellectual evolution. It also explores the enduring legacy of Kışlalı's ideas, particularly in terms of their potential to shape the political attitudes of future generations in Turkey. In conclusion, this thesis aspires to make a substantial contribution to the academic literature by presenting a detailed examination of Ahmet Taner Kışlalı's ideological influences, political activities, and literary works. The research is not only relevant for those interested in Kışlalı himself but also for anyone seeking a deeper understanding of Turkey's complex socio-political evolution. By examining the intersection between Kışlalı's thoughts and the larger societal changes in Turkey, the study hopes to offer a nuanced understanding of the continuous struggles for social democracy and human rights, which, as Kışlalı emphasized, are never-ending endeavors.