Ankara – Çayyolu – Ahmet Taner Kışlalı mahallesi'nin evrensel tasarım ilkeleri bağlamında incelenmesi
Investigation of Ankara – Çayyolu – Ahmet Taner Kışlalı neighborhood in the context of universal design principles
  1. Tez No: 465067
  2. Yazar: MUHAMMED KEMAL HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Evrensel tasarım en genel tanımıyla“Herkes İçin Tasarım”olarak ifade edilebilir. Günlük yaşantının her alanında daha rahat hareket edebilmek adına her yaş ve yetenek grubundaki insanlara özel tasarım gerektirmeden erişilebilirlik ve kullanılabilirlik sağlar. Kentsel açık alanlarda özellikle dikkat edilen engelsiz tasarım, daha kapsayıcı olan evrensel tasarıma dönüşmeye başlamıştır. Bu tezde evrensel tasarım kavramının ortaya çıkışı ve ilkeleri, dünyadaki ve ülkemizdeki gelişimi, uygulama standartları ile ilgili çalışmalarla, dünyadan örneklerle evrensel tasarımın kamusal alanlarda uygulanışı incelenmiştir. Evrensel tasarım ilkeleri ve uygulama standartları ele alınarak, bu kapsamda çalışma alanı olan Ankara Çayyolu Semti, Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Universal design can be expressed as“Design for All”with the most general definition. Universal design provides accessibility and usability to people of all ages and talents without requiring special design for to be able to move more easily in all areas of everyday life. Barrier-free design with attention in urban open spaces has begun to evolve into a more inclusive universal design. The emergence of universal design principles, its global and in country evelopment, with works on application standards, Public spaces samples designed by taking into account the concept of universal design are examined in this thesis. According to universal design principles and application standards, Ankara Çayyolu Semti, Ahmet Taner Kışlalı Neighborhood, which is the study area in this scope, was examined.