Çocukluk çağı bakteriyel ishal etkenleri arasında Campylobacter türlerinin sıklığı
The Frequency of Campylobacter species among childhood bacterial diarrhea agents
- Tez No: 86768
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEL ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
68 7. ÖZET Ülkemizde çocukluk çağı bakteriyel ishal etkenleri arasında Campylobacter türlerinin sıklığını belirlemek için yapılan bu çalışmada, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalına ve T.C. Sağlık Bakanlığı Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi İshal Merkezi'ne ishal şikayeti ile başvuran, 210'u erkek, 190'ı kız, toplam 400 ishalli çocuğun dışkı örnekleri alınmıştır. Dışkı örnekleri, kanlı agar, Mac conkey agar, Salmonella Shigella agar, selenit F besiyeri, thiosulphate- citrat-bile-sucrose agar, cefsulodine irgasan novabiocyn agar, sorbitol Mac Conkey agar, charcoal cefoperazone deoxycholate ağara (modifiye-CCDA) ekilerek, Salmonella, Shigella, Vibrio cholerea, Yersinia enterocolitica, Escherichia co// 0157 ve Campylobacter yönünden incelenmiştir. örnekler Campylobacter izolasyonu için modifıye-CCDA besiyerine ekilmiş ve besiyerleri mikroaerofılik atmosferde hem 37°C'da hem de 42°C'da inkübe edilmiştir. 48 saat sonra oluşan tipik kolonilerden gram negatif martı kanadı şeklindeki bakteriler, oksidaz ve katalaz özelliklerine, 37°C ve 42°C'da üreyebilme özelliklerine, hippuratı hidrolize edebilmelerine, nalidiksik asit ve sefalotine duyarlılıklarına göre identiflye edilmişlerdir. 400 dışkı örneğinden 23 Campylobacter (21 'i Campylobacter jejuni, 2'si Campylobacter coli), 8 Salmonella (3'ü Salmonella ser. Typhimurium, 5'i Salmonella ser, Enterititis) ve 2 Shigella (2 Shigella sonnei) izolasyonu yapılmıştır. Yapılan antibiyotik duyarlılık testlerinde Campylobacter jejuni izolatlarının tümü tetrasiklin, gentamisin ve siprofloksazine duyarlı bulunmuştur. Eritromisine 19'u, azitromisine 19'u, ampisiline 17'si, ampisilin-suibaktama 19'u duyarlı bulunmuşken, trimetoprim-sulfometaksazole duyarlı suş69 bulunamamıştır. Tüm Campylobacter coli izolatları ise trimetoprim- sulfometaksazol ve tetrasiklin dışındaki antibiyotiklere duyarlı bulunmuştur. Çalışmada, 0 ile 14 yaş arasındaki çocuklarda en sık karşılaşılan bakteriyel ishal etkeninin Campylobactefler olduğu ve Ağustos-Eylül aylarında en çok karşılaşıldığı gösterilmiştir. Campylobacter izolasyon oranlarının Salmonella ve Shigella izolasyon oranlarından fazla olması nedeni ile Campy/oöacte/ierle oluşan ishallere daha fazla önem verilmesi gerektiği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
70 8. SUMMARY In this study planned to determine the rate of Campylobacter species among the bacterial agents of diarrhea in childhood, the faecal specimens of 400 children, of which 210 were boys and 150 were girls, who attended Ankara University Faculty of Medicine Pediatrics Department and Health Ministry Sami Ulus Pediatrics Hospital with a diarrhea complaint were collected, inoculated in blood agar, Mac Concey agar, Salmonella Shigella agar, selenit F medium, thiosulphate-citrat-bile sucrose agar, cefsulodine-irgasan- novabiocyn agar, sorbitol Mac Conkey agar, charcoal cefoperazone deoxycholate agar (modified CCDA) and examined for Salmonella, Shigella, Vibrio cholerea, Yersinia enterocolitica, Escherichia coli 0157 and Campylobacter. Specimens were inoculated in modified CCDA medium for Campylobacter isolation and mediums were incubated both at 37°C and 42°C under microaerophilic conditions. Gram negative, gull wing bacteria from the typical colonies were identified according to their oxidase and catalase reactions, growth at 37°C and 42°C, ability to hydrolize hippurate and sensitivities to nalidiksic asit and cephalothin. Among 400 faecal specimens, 23 Campylobacter (21 Campylobacter jejuni, 2 Campylobacter coli), 8 Salmonella (3 Salmonella ser. Typhimurium, 5 Salmonella ser. Enteritidis) and 2 Shigella (2 Shigella sonnei) were isolated. All of the Campylobacter jejuni isolates were found to be sensitive to tetracycline, gentamicin and ciprofloxacin by antibiotic sensitivity tests. While 19 of them were found to be sensitive to erythromycin, 19 to azithromycin, 17 to ampicillin and 19 to ampicillin-sulbactam; there was no strain sensitive to, trimethoprim-sulfamethoxazole. Besides all of the71 Campylobacter coli isolates were sensitive to antibiotics other than trimethoprim-sulfamethoxazole and tetracycline. It was demonstrated that Campylobacter species are the most frequent pathogens seen in diarrhea among 0-14 age group, especially in August and September. Diarrhea caused by Campylobacter species must be payed attention since Campylobacter isolation rates are higher than Salmonella and Shigella isolation rates: