Kur'ân'ı anlama ve eğitim açısından karşılaştırma üslûbu: Mekki sûreler örneği
Comparison style in understanding in Qur'an and in terms of education: The example of Meccan surahs
  1. Tez No: 867688
  2. Yazar: ŞADİDE ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kur'an-ı Kerim tüm insanlığa gönderilmiş mucizevi bir kitaptır. İlahi mesajı doğru bir şekilde idrak edebilmemiz için Kur'an-ı Kerim'in kendine has üslûbunu bilmemiz gerekmektedir. Kur'an'ın anlaşılmasında bir üslûp özelliği olarak karşılaştırma üslûbunu anlamak büyük önem taşımaktadır. Karşılaştırma üslûbunun, muhataba hangi amaçla sunulduğunu anlayabilmek, eğitimde kullanılan metodlarla ilişkisini ortaya koyabilmek, Kur'an'ın iletmek istediği mesajı da daha doğru anlamamıza yardımcı olacaktır. Bu çalışmada, Mekkî sûrelerde karşılaştırılan bazı kavramlar, kişiler ve durumlar ayetler çerçevesinde yorumlanmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, araştırmanın amacı, kapsamı ve metodu açıklanmakta ve önemi hakkında genel bilgiler verilmektedir. Birinci bölümde, Mekkî sûrelerin özellikleri ve onlardaki anlatım üslûpları ayetler ışığında ortaya konulmakta, karşılaştırma üslûbunun ne olduğu ve amacı hakkında kısaca bilgi verilmekte, eğitim yöntemi olarak karşılaştırma üslûbu değerlendirilmektedir. İkinci bölümde ise Kur'an'da karşılaştırma üslûbunu ifade eden kullanımlara yer verilmiş, Mekkî sûrelerden örnekler verilerek konunun bütünlüğü ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Holy Quran is a miraculous book sent to all humanity. In order to understand the divine message correctly, we need to know the unique style of the Qur'an. In order to understand the divine message correctly, we need to know the unique style of the Qur'an. The style of comparison will help to understand the purpose for which it is presented to the addressee and to reveal its relationship with the methods used in education. This study attempts to interpret some of the concepts, persons and situations compared in the Mekki suras within the framework of the verses. This study consists of an introduction and two chapters. The introduction explains the purpose, scope and methodology of the research and also provides general information about its importance. In the first part, the characteristics of the Mekki suras and the narrative features in them are revealed together with the verses, and brief information is given about what the comparative style is and its purpose. At the same time, the comparative style is also considered as a method of education. In the second part of the chapter, the uses that express the comparative style in the Qur'an are mentioned and examples from the Mekki suras are given to reveal the integrity of the subject.