Matematiksel modelleme yönteminin denklem ve eşitsizlikler konusunda öğrencilerin akademik başarısına etkisi
The effect of the mathematical modeling method on the academic success of students on the topic of equations and inequalities
- Tez No: 867689
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırmada matematiksel modelleme yönteminin 9.sınıf öğrencilerinin matematik dersi denklem ve eşitsizlikler konusundaki akademik başarılarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarında denklem ve eşitsizlikler konusu müfredata uygun bir ders planıyla işlenmiştir. Daha sonra deney grubunda ders planına ek olarak matematiksel modelleme süreci ve işleyişi hakkında bilgiler verilmiş ve örnek modelleme soruları çözülmüştür. Araştırma öncesinde ve sonrasında bu araştırma kapsamında madde istatistikleri ve güvenirliği belirlenmiş olan 17 maddelik bir başarı testi kullanılmıştır. Bulgular: Ön test puanlarının ortak değişken olarak alındığı ANCOVA sonuçlarına göre, deney ve kontrol grubundaki öğrencilerinson test puanları arasında anlamlı bir farkın olduğu bulunmuştur. Deney ve kontrol gruplarından elde edilen veriler doğrultusunda deney grubu lehine oluşan anlamlı farklar kullanılan yöntemin etkili olduğunu göstermektedir. Sonuçlar: Araştırma kapsamında ders planına ek olarak matematiksel modellemenin kullanıldığı deney grubu ve sadece ders planının uygulandığı kontrol grubu göz önünde bulundurulduğunda matematiksel modellemenin amaç olarak kullanıldığı 9.sınıf denklem ve eşitsizlikler konusunda deney ve kontrol gruplarının başarıları arasında anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Alan yazınında yapılmış çalışmalar incelendiğinde genellikle benzer sonuçlar olmakla birlikte, daha az olarak yöntemin etkili olmadığı da raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research aims to examine the effect of mathematical modeling method on the academic achievement of ninth grade students in mathematics course equations and inequalities. Method: A pretest-posttest control group quasi-experimental design was used in the research. In the experimental and control groups, the subject of equations and inequalities was taught with a lesson plan in accordance with the curriculum. Then, in addition to the lesson plan, information about the mathematical modeling process and its functioning was given to the experimental group and sample modeling questions were solved. Before and after the research, a 17-item achievement test, whose item statistics and reliability were determined, was used within the scope of this research. Findings: According to the results of ANCOVA, in which pre-test scores were taken as covariates, it was found that there was a significant difference between the post-test scores of the students in the experimental and control groups. In line with the data obtained from the experimental and control groups, the significant differences in favor of the experimental group show that the method used is effective. Conclusions: Considering the experimental group in which mathematical modeling was used in addition to the lesson plan and the control group in which only the lesson plan was applied within the scope of the research, it was concluded that there was a significant difference between the achievements of the experimental and control groups in the ninth grade high school equations and inequalities in which mathematical modeling was used as the aim. When the studies in the literature are examined, it is generally reported that the method is not effective, although there are generally similar results.