Yetişkin kadın bireylerde duygusal yemebozukluğunun ve beslenme durumlarının defekasyonalışkanlıkları üzerine etkisi
The effect of emotional eating disorderand nutritional conditions on defectional habits inadult female individuals
- Tez No: 867704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZERSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma da bir beslenme danışma ofisine başvuran ve çalışmaya gönüllü olarak katılan yetişkin kadın bireylerin duygusal yeme bozukluğu ve beslenme durumlarının defekasyon alışkanlıkları üzerine etkisini incelemek amaçlanmaktadır. Araştırma, 18-62 yaş aralığında değişen 150 gönüllü kadın birey ile yürütülmüştür. Çalışma 5 Temmuz 2023 – 5 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Kadın bireyler hamile olmama ve 18-62 yaş aralığında olması şartıyla çalışmaya dahil edilmişlerdir. Araştırma soruları anket formu ile online platformda google anketler kullanılarak toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak; anket formunda, demografik bilgi formu, antropometrik ölçüm bilgileri, fiziksel aktivite, beslenme ve defekasyon alışkanlıkları, 3 günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Anket ilk aşamada online platform üzerinde yapılmış olup ikinci aşamada 3 günlük besin tüketim kayıtları telefon görüşmesi ile araştırmacı tarafından alınmış ve anket formuna yazılmıştır. Katılımcıların duygusal yeme durumlarını incelemek için Duygusal Yeme Ölçeği – Yetişkin Formu (DYÖ-Y) ve defekasyon alışkanlıklarını incelemek için ise Bristol Dışkı Form Skalası ve Roma III Kriterleri Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalamaları 36 ± 11,04 yıl BKİ ortalamaları 25,05 ± 4,77 kg/m2 dir. Gerginlik durumlarında yeme ve olumsuz duygularla başa çıkabilmek için yeme alt boyut puanları ile D vitamini alımı arasında anlamlı, pozitif yönde bir ilişki vardır. DYÖ-Y alt boyut puanlarının defekasyon alışkanlıkları ile arasında anlamlı ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of emotional eating disorder and nutritional status on the defecation habits of adult female individuals who applied to a nutrition counseling office and voluntarily participated in the study. The research was conducted with 150 female volunteers aged between 18-62. The study was conducted between July 5, 2023 and September 5, 2023. Female individuals were included in the study provided that they were not pregnant and were between the ages of 18-62. Research questions were collected using a survey form and Google surveys on the online platform. As a data collection tool; In the survey form, demographic information form, anthropometric measurement information, physical activity, nutrition and defecation habits, and a 3-day food consumption record were taken. In the first stage, the survey was conducted on the online platform, and in the second stage, 3-day food consumption records were taken by the researcher via phone call and written into the survey form. The Emotional Eating Scale - Adult Form (DYS-Y) was used to examine the participants' emotional eating status, and the Bristol Stool Form Scale and Rome III Criteria Scale were used to examine their defecation habits. The average age of the participants is 36 ± 11.04 years and the average BMI is 25.05 ± 4.77 kg/m2. There is a significant, positive relationship between eating in situations of tension and eating to cope with negative emotions subscale scores and vitamin D intake. A significant relationship was determined between DYS-Y subscale scores and defecation habits.