Violence in Anthony Burges's a Clockwork Orange and Chuck Palahniuk's Fight Club throught Freud's psychoanalytical prespective
Freud'un psikanalitik bakış açısıyla Anthony Burges'ın Otomatik Portakal ve Chuck Palahnuk'un Dövüş Kulübü adlı eserlerinde şiddet incelenmesi
  1. Tez No: 867720
  2. Yazar: WAHAB NABEEL ABDULWAHHAB AL-AZZAWI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ASGHAR HEIDARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anglo Amerikan Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Anthony Burgess'in A Clock Orange ve Chuck Palahniuk'un Fight Club eserlerindeki şiddet tasvirini kapsamlı bir psikanalitik inceleme yoluyla incelemeyi amaçlamaktadır. Psikanalitik bir bakış açısı benimseyen çalışma, bu iki edebi eserdeki şiddetin psikolojik motivasyonlarını ve sonuçlarını ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Bu olguyu Sigmund Freud'un psikolojik bakış açısıyla, özellikle de insan saldırganlığını incelemesiyle inceleyen bu çalışma, her iki romandaki karakterlerin davranış ve deneyimlerinin, zevk arama (eros) ve saldırganlık (thanatos) dürtüleri arasındaki karmaşık etkileşimi nasıl örneklendirdiğini titizlikle analiz ediyor. Ayrıca bu çalışmada, iç çatışmaların, toplumsal baskıların ve kimlik oluşumuyla ilgili mücadelelerin, kahramanların şiddetle karşılaşmaları üzerindeki derin etkileri tasvir edilmektedir. Aynı zamanda bu faktörlerin şiddet içeren eylemlere katılımlarını nasıl şekillendirdiğini ve körüklediğini açıklamaya çalışmaktadır. Ayrıca, güç dinamikleri, erkeklik ve insan ruhunun karmaşıklıkları gibi daha geniş temalara önemli bakış açıları getiren bu çalışma, A Clockwork Orange ve Fight Club eserlerinde şiddetin tezahürlerindeki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, şiddeti çevreleyen karmaşık psikolojik dinamiklerin ve bunun edebiyattaki temsilinin daha derinlemesine anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. Bu çalışma, titiz incelemesiyle şiddetin çok yönlü doğasına, insanlık durumu üzerindeki derin etkisine ve insanların özgür irade kavramıyla nasıl kesiştiğine ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study endeavors to delve into the portrayal of violence in Anthony Burgess' A Clockwork Orange and Chuck Palahniuk's Fight Club through a comprehensive psychoanalytic examination. Adopting a psychoanalytic lens, the study aims to unravel the psychological motivations and implications of violence within these two literary works. Studying the phenomenon through Sigmund Freud's psychological perspective particularly his exploration of human aggression, this study meticulously analyzes how the characters' behaviors and experiences in both novels epitomize the intricate interplay between the pleasure-seeking (eros) and aggressive (thanatos) drives. Moreover, the profound influences of internal conflicts, free will societal pressures, and struggles with identity formation on the protagonists' encounters with violence are portrayed in this study. It also seeks to elucidate how these factors shape and fuel their engagement with violent acts. Furthermore, this study applying significant insights into broader themes such as power dynamics, masculinity, and the complexities of the human psyche intends to reveal the similarities and differences in the manifestations of violence in A Clockwork Orange and Fight Club. Ultimately, this study contributes to a deeper comprehension of the intricate psychological dynamics surrounding violence and its representation in literature. Through its rigorous exploration, this study aspires to shed light on the multifaceted nature of violence, its profound impact on the human condition, and how human beings a cross with the notion of free will.