Anthony Burgess's and J. G. Ballard's visions of postmodern urban life: A comparative study of a Clockwork Orange and High-Rise
Anthony Burgess ve J. G. Ballard'ın postmodern kent hayatına ilişkin vizyonları: A Clockwork Orange ve High-Rise karşılaştırmalı bir çalışması
  1. Tez No: 733001
  2. Yazar: SAWSAN SALEH MAHDI AL-NAQEEB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, Anthony Burgess ve J. G. Ballard'ın romanları A Clockwork Orange ve High-Rise aracılığıyla postmodern kent yaşamı vizyonlarını incelemektedir. Bu romanlar, çeşitli rahatsız edici olaylarla nihai yıkıma yol açan toplumsal koşulları tasvir eder. Anthony Burgess ve J. G. Ballard'ın postmodern çalışmaları, gündelik hayatın sıradan kavramlarını aşan kentsel yaşama karşıt bakış açıları sunar. Bu çalışmada A Clockwork Orange ve High-Rise romanları eleştirel olarak incelenmektedir. Romanların kahramanları farklı mücadelelerle karşı karşıya kalırlar ve sonunda kaderlerini etkileyecek değişimler yaşarlar. Araştırma, Burgess ve Ballard'ın karakterlerini, ortamlarını veya kurgusal dünyalarını postmodern çağa ilişkin görüşlerini yansıtmak için nasıl inşa ettiklerini gösteriyor. Kent yaşamının yoğunluğu ve ölçeğinin değişmesi birbirini etkiler. Ballard'ın söylemindeki yoğunlaşma konusu,“ekonomik yasalara, kentsel genişlemeye ve makinelerin fiyatına tabi olan”“sonsuzca gerilmiş bir metropolü varsayan”bir distopyayı sunan Konsantrasyon Şehri'nde tasvir edilmiştir. Ballard'ın çalışmaları kentsel yoğunluk kavramını yoğun bir şekilde vurgular. Bu anlatının kahramanı, bir fizik öğrencisi olan Franz, şehri bir duvarın çevrelediğine ve o duvarın ötesindeki dünyanın özgür olduğuna inanıyor. Bu vizyon, yoğun nüfusun postmodern dönem üzerindeki etkisini anlamamıza yardımcı olabilir. Bu araştırma aynı zamanda, çağdaş toplumda şiddetin rolünü ve güçlü toplumsal yapıların masum insanlara olan baskısını incelemektedir. Araştırma ayrıca, olumlu sosyal değişimi hayata geçirmede sosyal düzen ve standartların önemini tartışıyor. Bu eserlerin her ikisi de çağdaş toplumu yansıtma konusunda çok başarılı olmuşlardır. Bu çalışma ayrıca her iki romanın da kent toplumunu nasıl eleştirdiğini ve toplumsal kıyamete yol açan bir distopiyi nasıl betimlediğini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis examines Anthony Burgess's and J. G. Ballard's visions of postmodern urban life through their novels, A Clockwork Orange and High-Rise. These novels portray the societal conditions which lead to ultimate destruction through various disturbing occurrences. Anthony Burgess' and J. G. Ballard's postmodern works provide opposing perspectives of urban living that transcend banal concepts of everyday life. The novels A Clockwork Orange and High-Rise are examined critically in the study. The protagonists of the novels face different struggles and experience changes that will ultimately construct their destinies. The research finding shows how Burgess and Ballard build their characters, settings, or fictional worlds to portray their views of the postmodern era. The density of urban life and its alteration of scale has an impact on one another. The concentration topic in Ballard's discourse is depicted in The Concentration City, which presents a dystopia that“posits an infinitely stretched metropolis”that is“subject to economic laws, urban expansion, and the price of the machinery.”Ballard's works extensively emphasise the concept of urban density. The protagonist of this narrative, Franz, a physics student, believes that a wall surrounds the city and that the world beyond that wall is free. This vision can help us understand the impact of dense population on the postmodern period. Additionally, the research examines the role of violence in contemporary society and robust societal structures' oppression of innocent persons. The paper also discusses the importance of social order and standards in enacting positive social change. Both of these works do an excellent job of reflecting contemporary society. The research article also investigates how both novels criticize urban society and portray a dystopia that leads to social doom.