Evli bireylerde psikolojik iyi oluş ve aile aidiyetinin evlilik uyumuna etkisi
The effect of psychological well-being and family belongingness on marital harmony
  1. Tez No: 867741
  2. Yazar: SÜLEYMAN HİKMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ POLAT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, evli bireylerde psikolojik iyi oluş ve aile aidiyetinin evlilik uyumu üzerindeki etkisini araştırmaktır. Evlilik kişisel olmaktan ziyade sosyal bir ilişki haline geldiği için çatışmalar ve gerçekleşen uyumun derecesi kişilerin psikolojik iyi oluş ve aidiyet duygularının birlikte incelenmesi açısından bu araştırmanın önemini ortaya çıkarmaktadır. Araştırma ilişkisel tarama modeli olarak tasarlanmıştır. Bu araştırmanın evreni, İstanbul ili Kadıköy, Esenler, Maltepe ve Kartal ilçelerinde yaşayan evli bireylerden oluşmaktadır. Analiz sonucunda, psikolojik iyi oluşun kadın ve erkeğe göre değişmediği; evlilik uyumu hususunda kadınların daha olumlu tutumları olduğu; yaş düzeyi arttıkça psikolojik iyi oluş ve evlilik uyum düzeylerinde azalmaya işaret ederken aile aidiyeti tutumunda bir artış olduğu tespit edilmiştir. Eğitim seviyesinin yükselmesinin aile aidiyetini olumlu yönde etkilediği; evlilikte uyumu arttırdığı belirlenmiştir. Katılımcıların gelir düzeyi arttıkça psikolojik iyi oluş skorlarının azaldığı; aile aidiyeti/evlilik uyumlarında farklılık olmadığı bulunmuştur. Evlilik süresi arttıkça evlilik uyum tutumunun azaldığı; aşk evliliği yapan bireylerin skorlarının yüksek olduğu, görücü usulü evliliklerde psikolojik iyi oluşların yüksek olduğu; aile aidiyet açısından en iyi evliliğin aşk ve görücü usulü evlilik olduğu tespit edilmiştir. Çocuğu olanların psikolojik iyi oluş durumlarının ve evlilik uyumlarının düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Psikolojik iyi oluş ve aile aidiyetinin evlilik uyumu davranışını etkilediği tespit edilmiştir. Bu sonuçlara ilişkin önerilerde; ebeveynlerin çocuk yetiştirme eğitimlerine önem verilebilir, mali konularda bilinçlenerek ekonomik durumlarıyla daha etkin bir şekilde başa çıkabilir ve bu da psikolojik iyi oluşlarını olumlu yönde etkileyebilir. Ebeveynlere, çocuklarıyla daha katılımcı, yakın ve destekleyici bir ilişki kurmaları konusunda rehberlik edilebilir. Danışmanlık hizmetleri aracılığıyla, ailelere çocuk gelişimi, duygusal ihtiyaçlar, iletişim becerileri ve sürdürülebilir aile ilişkileri konularında bilgi verilebilir. Okullarda gerçekleştirilen bireysel ve grup psikolojik danışma ve rehberlik faaliyetlerinde, özellikle psikolojik ihtiyaçların tatmininin bireylerin iyi oluşunu etkileyen önemli bir faktör olduğunu hatırlatması, bu profesyonellerin müdahale stratejilerini güçlendirebilir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to investigate the effects of psychological well-being and family belonging on marital adjustment in married individuals. Since marriage has become a social relationship rather than a personal one, the conflicts and the degree of harmony achieved reveal the importance of this research in terms of examining people's psychological well-being and sense of belonging together. The research was designed as a relational screening model. The population of this research consists of married individuals living in Kadıköy, Esenler, Maltepe and Kartal districts of Istanbul. As a result of the analysis, psychological well-being did not differ between men and women; Women have more positive attitudes towards marital harmony; It has been determined that as age increases, there is a decrease in psychological well-being and marital adjustment levels, while there is an increase in the attitude of family belonging. Increasing education level positively affects family belonging; It has been determined that it increases harmony in marriage. It was found that as the income level of the participants increased, their psychological well-being scores decreased; It was found that there was no difference in family belonging/marriage harmony. As the duration of marriage increases, marital adjustment attitude decreases; Individuals in love marriages have high scores, and psychological well-being is high in arranged marriages; It has been determined that the best marriage in terms of family belonging is love and arranged marriage. It has been revealed that those who have children have low psychological well-being and marital adjustment. It has been determined that psychological well-being and family belonging affect marital adjustment behavior. Suggestions regarding these results: Parents can be given importance to their child-rearing education, they can cope with their economic situation more effectively by becoming aware of financial issues, which can positively affect their psychological well-being. Parents can be guided to establish a more participatory, close and supportive relationship with their children. Through counseling services, families can be informed about child development, emotional needs, communication skills and sustainable family relationships. In individual and group psychological counseling and guidance activities carried out in schools, reminding that the satisfaction of psychological needs is an important factor affecting the well-being of individuals can strengthen the intervention strategies of these professionals.