Bireysel emeklilik sistemi : Libya'da emeklilik sistemine ait bir değerlendirme
Individual pension system: An evaluation of pension system in Libya
  1. Tez No: 532434
  2. Yazar: MANAL MOHAMMED MILAAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ULUSOY, PROF. DR. SELÇUK KENDİRLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÇAĞIRAN KENDİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bireyler Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki kazanca bağlı olarak hesaplanan bir ödeme planı ile finanse edilen emeklilik planlarını kullanmaktadırlar. Çoğu durumda planlar bugün bildiğimiz şekli ile başlamayan bir finansal sistemle idare edilmektedir. 20 yüzyılın ikinci çeyreğinden sonra başlayan Arap baharı ile birlikte emeklilik fonları ve sağlık sigortası ile ilgili kavramlar sekteye uğramıştır. Bunun yanında kapsamlı bir emeklilik fonu ve emeklilik sigortası kavramı 2000li yıllardan sonra tekrar ivme kazanmış tartışmalar kurumsal organizasyonlar ve sistemleri ile emeklilik haklarına ait olan bildirimleri nasıl yapılacağı üzerine olmuştur. Mevcut yapılar içerisinde kişilere ait olan faydalar ve yapılanma türü sistemleri ile teşvikler bunu koşulları açısından çok fazla çalışmaya konu olmamıştır. Finansal sürdürülebilirlik ekseninde konular ele alınırken ilgili ülkelerin finansal yetenekleri ve emeklilik sistemlerinin maliyet etkileri doğrusallık arz etmektedir. Özellikle dini kurumlar için emeklilik sistemi kullananların sayısı oldukça düşüktür. Çoğunluk devlet için çalıştığından dolayı özel emeklilik fonlarının sayısı serbest meslek sahipleri ile işçiler yani devlet dışında çalışanlarda yoğunlaşmaktadır. Emeklilik fonlarını ve hayat sigortalarını bağımsız şirketlere yaptırmaktadırlar. Bu çalışmada Öncelikle Türkiye'deki örneklerinden hareket edilerek Bireysel Emeklilik Sistemi kavramsal olarak ele alınmıştır. Sonrasında Arap dünyasında emeklilik sistemleri ile Libya için emeklilik sistemleri konusunda değinilmiştir. Son olarak öneriler ile çalışma bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals are using retirement plans financed by a payment plan calculated on an accrual basis in the Middle East and North Africa. In most cases the plans are governed by a financial system that does not begin with the shape we know today. The Arab Spring, which started after the second quarter of the 20th century, included pension funds and health insurance concepts. In addition, a comprehensive pension fund and pension insurance concept has gained momentum after the 2000s have been about how to make declarations about corporate organizations and systems and pension rights. In the existing constructions, the benefits and structuring systems and incentives belonging to the persons have not been studied much in terms of these conditions. When discussing issues on the subject of financial sustainability, the financial capacities of the countries concerned and the cost effects of the pension systems are linear. Especially for religious institutions, the number of people using the pension system is very low. Because it works for the majority of the state, the number of private pension funds concentrates on self-employed and workers, ie those outside the state. Retirement funds and life insurance are made by independent companies. First, by acting in this study, the sample was taken as a conceptual Turkey Individual Retirement System. Later on in the Arab world, pension systems and pension systems for Libya were mentioned. Finally, the study was completed with the proposals.