Bakteriyel vajinozlu gebelerde vajinal mikroflora
Vaginal microflora in pregnants with bacterial vaginosis
- Tez No: 86776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ AKATA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Obstetrics and Gynecology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmada Mart 1998-Şubat 1999 tarihleri arasında Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine başvuran BV'li gebelerde vajinal mikrofloranın incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 22-34 hafta arası 150 gebenin vajinal sürüntüleri Gram yöntemi ile boyanarak Nugent skorlama sistemi uygulanmış ve mikroskopik tanı yapılmıştır. Aynı zamanda aerob ve anaerob kültür yöntemleri uygulanarak BV'li gebelerdeki vajinal mikroflora ortaya çıkarılmıştır. Aynı gebelerin doğumları takip edilerek erken doğum yapanların vajina florasının BV ile ilişkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Nugent skorlama sistemine göre değerlendirilen sürüntü örneklerinin 23 'ü BV, 127'si de normal olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada gebeler arasındaki BV oranı %15.3 olarak bulunmuştur. Karın ağrısı, kaşıntı ve cinsel ilişki sırasındaki ağrı genital sistem şikayeti olarak, vajina mukozasında ödem muayene bulgusu olarak BV'li gebelerde normal gebelerden daha fazla bulunmuştur. BV'li gebelerde gebe başına düşen ortalama mikroorganizma sayısı sekiz, normal gebelerde dört tür olarak saptanmıştır (pO.001). Aerob bakterilerden Gardnerella vaginalis, Mycoplasma hominis ve Ureaplasma urealyticıım (104CFU/ml üzerindeki konsantrasyonlarda), viridan streptokoklar ve Staphylococcus aureus, anaerob bakterilerden Mobilincus spp., Prevotella spp., Porphyromonas spp., Peptostreptococcus spp. ve Veillonella spp. BV'li gebelerde normal gebelere göre daha fazla üremiştir. Normal gebelerde ise Iaktobasiller BV'li gebelere göre daha fazla üremiştir. Doğumları takip edilebilen BV'li 23 gebeden 18'inin dördü erken doğum yapmış olup erken doğum hızı %22'dir. Buna karşılık 127 normal gebenin 92'sinin doğumları takip edilebilmiş olup beşi erken doğum yapmıştır. Normal gebelerde erken doğum hızı %5'dir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Vaginal Microflora in Pregnants With Bacterial Vaginosis This study aims to investigate vaginal microflora in pregnants with bacterial vaginosis (BV) who admitted outpatient clinic of obstetrics between March 1998-February 1999. In pregnants at 22-34 weeks of gestation, vaginal smears stained by Gram were evaluated by Nugent's scoring system to diagnose of BV and vaginal microflora were evaluated by aerobic and aerobic culture methods. The association between vaginal microflora and BV was investigated in pregnants delivering preterm by following-up the pregnants. Of the 150 vaginal smears, 23 (15.3%) were diagnosed as BV while 127 were found normal. Abdominal pain, pruritis and dyspareunia as genital symptoms, and mucosal oedema in vagina as a clinical finding were found higher in pregnants with B V. The mean count of microorganism species per one pregnant were eight and four in pregnants with B V and in normals, respectively. Of the aerobic organisms, Gardnerella vaginalis, Ureaplasma urealyticum, Streptococcus viridans, Staphylococcus aureus and of the anaerobic organisms Mobilincus spp., Prevotella spp., Porhyromonas spp., Peptostreptococcus spp. and Veillonella spp. were detected more in pregnant with BV.