Gerçek erken doğum eylemini belirlemede multipl (çoğul) markırların yeri
The place of multiple markers in the detection of preterm delivery
- Tez No: 192988
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YEŞİM BAYTUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
VII. ÖZETErken doğum temel bir obstetrik problem olup, 37. gebelik haftasındanönce gerçekleşen doğumlar olarak tanımlanmaktadır. Erken doğumeylemi bulguları ile gelen hastaların bir kısmı tokolitik ilaç tedavisi alarakya da ilaç tedavisi almaksızın 37. haftayı tamamlayarak erkendoğurmamaktadırlar. Erken doğum eylemi ile gelen hastaların hangileriningerçekten erken doğum yapacağı bilinmemektedir. Bu nedenle erkendoğum patofizyolojisine yönelik araştırmalar yapılmış ve sonuçta erkendoğum etiyolojisinin multifaktöryel olduğu anlaşılmıştır. Bunlardan enönemli iki faktörden birisi akut inflamasyon diğeri ise plasental iskemisonucunda maternal-fetal-hipotalamo-pituiter-adrenal aksın(HPA)prematür aktivasyonudur.Erken doğumun etiyolojisindeki faktörle ilişkili olarak maternal kandaartabilecek pek çok biyokimyasal belirteç araştırılmıştır. Erken doğumuntanısını koymada tek başına bir test yeterli olmayabilir. Amaç, çoklu testolarak, maternal serumda CRH, IL-6, ICAM-1, homosistein, bishop skoruve serviks ölçümü bakılarak gerçek erken doğum eylemini belirleyebilmeihtimalini araştırmaktır.Biz çalışmamızda, erken doğum eylemi belirtileri ile başvuran 37haftadan küçük 32 hasta ile, 37 haftadan küçük 24 haftadan büyük 30hastayı incelemeye aldık. Tüm gebelerde kontraksiyon varlığı elle takip yada nonstres test ile doğrulandı. Servikal dilatasyon ve silinme vajinalmuayene ile saptandı. Bishop skorlama sistemine göre skorlama veultrasonografi ile serviks ölçümleri yapıldı. Erken doğum eylemininenfeksiyonla ilişkili olabileceği düşünülerek, steril spekulum ile akıntıözelliği değerlendirildi. Gram boyama ve kültür için örnek alındı. Tümgebelerden serumda IL-6, homosistein, ICAM-1 ve CRH çalışılmak üzerekan alındı.49Her iki grubun yaşları, gebelik haftaları, ve vücut kitle indeksleri (VKI)benzerdi. Gruplar arasında dilatasyon, silinme, bishop skoru, serviksuzunluğu açısından istatistiksel açıdan anlamlı farlılık gözlendi.Biyokimyasal veriler açısından IL-6 ve homosistein iki grup arasındaanlamlı olarak farklı bulundu. CRH ve ICAM-1 düzeylerinde ise anlamlıfarklılık yoktu.Spekulum ile muayene olmayı kabul eden erken doğum grubundaki 20hastanın 18'inde (%90), kontrol grubundaki 28 hastanın 27'sinde(%96,43)klinik olarak enfeksiyon saptandı. Mikrobiyolojik olarak yapılandeğerlendirmede ise erken doğum eylem grubundan 2 (%10), kontrolgrubunda ise 2(%7.14) hastada bakteriyel vajinozis izlendi.Erken doğum yapan hastalardan, bir hafta içinde doğum yapan veyapmayanlar arasında klinik ve biyokimyasal bulgular karşılaştırıldı.Maternal özellikler iki grupta da benzerdi. Serviks ile ilgili değişimler birhaftadan önce doğum yapan grupta anlamlı ölçüde fazla bulundu.Biyokimyasal değerler açısından IL-6 bir haftadan önce doğum yapangrupta anlamlı ölçüde yüksek bulundu. Homosistein, ICAM-1 ve CRHdeğerleri iki grupta da anlamlı farklılık göstermiyordu.Bizim çalışmamızda bir hafta içerisinde erken doğumu belirlemeaçısından serviks uzunluğuna göre bishop skoru ve IL-6 daha değerli iken,bir haftadan geç doğurma olasılığını belirleme açısından ise serviks boyudaha değerli bulunmuştur. En iyi eşik değer 1 haftadan önce doğum riskiaçısından bishop skoru için 4.5, IL-6 için ise 39,5 pg/ml olarakhesaplanırken, 1 haftadan önce doğurmama açısından serviks boyu için21 mm olarak belirlendi.Erken doğum etiyolojisindeki heterojenite ile ilişkili olarak, bakılacakçoklu belirteçler ile zamanın da tanı konularak tedavi başlanmasısağlanacak veya yalancı eylem belirlenerek, gereksiz tedavi masrafı veyan etkiler önlenebilecektir.50
Özet (Çeviri)
VIII. İNGİLİZCE ÖZETSUMMARYTHE PLACE OF MULTIPLE MARKERS IN THE DETECTION OFPRETERM DELIVERYPreterm birth, as a basic obstetric problem, is described as the birthbefore 37th weeks of gestation. Some patients consulting with pretermlabor symptoms receiving tocolytic drug therapy or no drug therapy do notgive preterm birth. Among the patients attending with preterm labor whichreally will give preterm birth is unknown. Therefore researches are madeto enlighten the patho-physiology and concluded that the etiology ofpreterm birth is multifactorial. Two of the most important factors are acuteinflammation and premature activation of maternal-fetal-hypotalamo-pituitary-adrenal axis (HPA) after placental ischemia.Many biochemical identifiers that may increase in the maternal blooddealing with the preterm birth etiologic factors are investigated. Only onetest may not be adequate for preterm birth diagnosis. In this research, it isaimed to investigate the possibility of the determination of preterm birth byusing cervical measurement, bishop score, CRH, IL-6, ICAM-1 andhomosystein levels in maternal serum.In our study, among the patients attending with preterm laborsymptoms we observed randomly selected 32 pregnant less than 37thweek and 30 pregnant less than 37th week and over 24th week.Contraction is confirmed with either manually or using non stress test atevery pregnant. Cervical dilatation and effacement determined with vajinalexamination. Bishop scoring system is used for scoring and ultrasoundgraph for cervical measurements. In case of the probability of the relationbetween preterm labor activity and infection flux specialty is estimated with51sterile speculum. Specimens are taken for culture tests. IL-6, ICAM-1 andhomosystein are investigated in maternal serum.Patients of the both groups had similar average age, pregnancy weekand body mass index (BMI). Statistically significant difference is observedin Bishop scoring, cervical dilatation, effacement and length (p=0.001).Biochemical data of IL-6 and homosystein were significantly different whileCRH and ICAM-1 levels were not.Infection was detected in 18 (%90) patients out of 20 women of thepreterm risk group who agreed with speculum examination and in 27(%96.43) patşents out of 28 women of the control group. Onmicrobiological examination bacterial vaginosis was detected in 2 (%10)patients out of the preterm risk group, change in vajinal flora in 3 (%15),and normal flora in 15 (%75) patients. In the control group 2 (%7.14)patients had bacterial vaginosis, 4 (%14.28) had change in vajinal floraand 22 (%78.57) had normal flora.Clinical and biochemical markers were compared between patientswho gave birth within one week and who did not. Maternal characterisiticswere similar. Change in servical length was significantly greater in thepatients who gave birth within one week. As biochemical markers IL-6 wassignificantly greater in the patients who gave birth within one week(p=0.034). Homocystein, ICAM-1 and CRH values were similar in bothgroups.In this study Bishop Score and IL-6 were more significant indetermining preterm birth within week than servical length. In determiningpreterm birth after one week servical length was more valuable. ForBishop Score and IL-6 threshold value was found as 4.5 and 39, 5 pg/ml,respectively. The threshold value for servical length was found as 21mm.Keeping in mind the heterogenous ethiology of preterm birth checkingmultipl markers will help us to diagnose preterm birth and to discriminatepseudo preterm birth and thus prevent unnecessary interventions.52