OECD ülkelerinde sürdürülebilir kalkınma ve kadın istihdamı ilişkisi
The relationship between sustainable development and women's employment in OECD countries
- Tez No: 867771
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ARZU İMREN KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışma temel olarak sürdürülebilir kalkınma ve kadın istihdamının belirli açılardan incelenmesine ayrılmıştır. Kalkınmanın giderek önem kazandığı dünyada sürdürülebilirlik açısından bunun değerlendirilmesi önemli bir hal almaktadır. Kadınların istihdam edilmesi, sürdürülebilir kalkınmanın ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarında önemli rol oynar. Kadınların istihdama katılması ekonomik büyümenin hızlanmasına, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına ve çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunur. Kadınların iş gücüne katılması aile ve toplum refahının artmasına vesile olmaktadır. Dolayısıyla kadınları istihdama katmak sürdürülebilir kalkınma hedeflerine erişebilmek adına önemli bir adımdır. Bu doğrultuda sürdürülebilirlik odaklı çalışmaların giderek kadın istihdamına yönelik ele alınması gerektiği açık bir gelişmedir. Ancak kadınların istihdam edilmesinin önünde bir takım ekonomik ve sosyal engeller bulunmaktadır. Tezimiz kapsamında ele alınan konuların çeşitlilik oluşturmasına dikkat edilmiştir. Çalışmada OECD ülkelerinde sürdürülebilir kalkınma ve kadın istihdamı ilişkisinin varlığı araştırılmıştır. OECD ülkeleri kadın istihdamı politikaları incelenmiş ve bu bağlamda OECD ülkeleri üzerinde bir analiz çalışması gerçekleştirilmiştir. Analiz çalışması kapsamında yıllık olarak kişi başına düşen Gayri safi yurt içi hasıla, kadın istihdam oranı ve toplam arz içindeki yenilenebilir enerji arzı değişkenleri kullanılmıştır. Analizde ilgili değişkenlere ADF Fisher birim kök testi uygulanmış ve durağanlıkları test edilmiştir. Logaritmik dönüşüm ve fark alma işlemi sonrasında değişkenler arasında neden sonuç ilişkisi kurulabilmesi adına Granger Nedensellik Testi uygulanmıştır. Test sonucu kadın istihdamı ile GSYİH ve yenilenebilir enerji arasında bir nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra tez boyunca literatürden ilgili kısımlar seçilmiş ve çalışmanın zenginleştirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study is mainly devoted to examining sustainable development and women's employment from certain perspectives. In a world where development is becoming increasingly important, it is important to evaluate it in terms of sustainability. Women's employment plays an important role in the economic, social and environmental dimensions of sustainable development. Women's participation in employment contributes to accelerating economic growth,ensuring gender equality and environmental sustainability. Therefore, including women in employment is an important step towards achieving sustainable development goals. In this direction, it is a clear development that sustainability-oriented studies should be increasingly addressed towards women's employment. However, there are a number of economic and social barriers to women's employment. Within the scope of our thesis, attention has been paid to diversity of the issues addressed. The study investigated the existence of a relationship between sustainable development and women's employment in OECD countries. Women's employment policies of OECD countries have been examined and an analysis study has been carried out on OECD countries in this context. Within the scope of the analysis, annual variables of GDP per capita, female employment rate and renewable energy supply in total supply were used. In the analysis, ADF Fisher unit root test was applied to the relevant variables and their stationarity was tested. After logarithmic transformation and differencing, Granger Causality Test was applied to establish a causal relationship between the variables. As a result of the test, a causality relationship was found between female employment and GDP and renewable energy. In addition, relevant sections from the literature have been selected throughout the thesis and the study has been enriched.