İstanbul Boğazı'ndaki kılavuzluk hizmetleri ile gemi kazaları arasında eşbütünleşme ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the co-integration analysis between pilotage services and ship accidents in the Istanbul Strait
- Tez No: 867786
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Uluslararası ticarette taşıma türleri arasında en yüksek payı deniz taşımacılığı almaktadır. Deniz taşımacılığının küresel ekonomideki bu rolü dünya üzerindeki denizlerde yoğun trafiğin oluşmasına neden olmaktadır. İstanbul Boğazı da yoğun trafiğiyle dünya üzerindeki en işlek su yollarından biridir. İstanbul Boğazı'nda var olan deniz trafik yoğunluğu sonucunda gemi kazalarının gerçekleşme olasılığı artmaktadır. Bu çalışmada, İstanbul Boğazı'ndaki seyir ve trafik düzeni incelenerek, seyir emniyetini sağlamaya yönelik verilen hizmetler açıklanmıştır. İstanbul Boğazı'nda gerçekleşen kazalar nedenleri ve türlerine göre sınıflandırılmıştır. Bu amaçla, İstanbul Boğazı'nda gerçekleşen gemi kazaları ile kılavuzluk hizmetleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki ARDL eşbütünleşme yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda kılavuzluk hizmeti ile gerçekleşen gemi kazaları arasında uzun dönemli anlamlı bir ilişkinin var olduğu belirlenmiştir. Kılavuzluk hizmeti almanın, gerçekleşen gemi kazalarında negatif bir etki oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kılavuzluk hizmeti almanın, kaza meydana gelme olasılığını düşürmesi beklenen bir sonuç olarak çıkmaktadır. İstanbul Boğazı'nda verilen kılavuzluk hizmetlerinin artırılması adına pazarlama bileşeni olan tutundurma faaliyetleri kapsamında, hizmetin sağladığı yararların hedef pazara anlatılması ve etkili iletişim stratejilerinin kullanılması ile konumlandırma stratejisinin güvenilirlik, uzmanlık ve emniyetli seyir üzerine kurulması gerektiği vurgulanmıştır. Bu kapsamda İstanbul Boğazı'nda seyir emniyetini sağlamak için, verilen kılavuzluk hizmeti ve kalitesinin artırılmasına yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Maritime transportation has the highest share among transportation types in international trade. This role of maritime transportation in the global economy causes dense traffic in the seas around the world. The Istanbul Strait, is one of the busiest waterways in the world with its dense traffic. As a result of the maritime traffic density, the possibility of ship accidents increases in the Istanbul Strait. In this study, the navigation and traffic order in the Istanbul Strait is examined and the services provided to ensure navigation safety are explained. Accidents occurring in the Istanbul Strait are classified according to their causes and types. For this purpose, the relationship between ship accidents and pilotage services in the Istanbul Strait was investigated. The relationship between variables was examined with the ARDL co-integration method. As a result of the study, it was determined that there was a significant long-term relationship between the pilotage service and the number of accidents. It has been concluded that receiving pilotage services has a negative effect on ship accidents. It is an expected result that receiving pilotage service will reduce the likelihood of an accident occurring. Within the scope of promotional activities, which are a marketing component, in order to increase the pilotage services provided in the Istanbul Strait, it was emphasized that the benefits provided by the service should be explained to the target market and the positioning strategy should be based on reliability, expertise and safe navigation by using effective communication strategies. In this context, various suggestions have been made to increase the pilotage service and quality provided in order to maximize navigation safety in the Istanbul Strait.