E-ticarette tedarik zinciri yönetiminin önemi
The importance of supply chain management in E-commerce
- Tez No: 867799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
E-ticaret işletmelerinde tedarik zinciri yönetimi pratiğinin, gerçek dünya vaka araştırmaları üzerinden derinlemesine incelendiği bir araştırma çalışmasını temsil etmektedir. E-ticaret, tüketici davranışlarındaki değişiklikler ve teknolojik gelişmelerle hızla büyüyen ve evrilen bir sektördür. Bu büyüme, tedarik zinciri yönetiminin daha karmaşık ve kritik hale gelmesine neden olmuştur. Özellikle e-ticaret işletmelerinde tedarik zinciri yönetiminin pratik uygulamalarını ve bu uygulamaların işletme başarısı üzerindeki etkilerini anlamak amacıyla bir dizi vaka araştırması yapmayı hedeflemektedir. İşletmelerin tedarik zinciri stratejileri, süreçleri, teknoloji kullanımları ve karşılaştıkları zorluklar üzerinde yoğunlaşarak, bu vaka analizleri, işletmelerin hangi faktörlerin başarısını belirlediğini daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. E-ticaret işletmelerinin tedarik zinciri yönetiminde daha iyi nasıl performans gösterebileceklerini ve rekabet avantajlarını nasıl artırabileceklerini açıklayacak ve sektördeki diğer işletmelere ilham kaynağı olabilecektir. Ayrıca, bu tez, e-ticaret işletmeleri için tedarik zinciri yönetiminin gelecekteki zorlukları ve fırsatları nasıl ele alabileceğine dair önemli bilgiler sunacaktır." E-ticaret işletmelerinde tedarik zinciri yönetimi alanında daha fazla içgörü sağlamak ve sektördeki eğilimlere ışık tutmak için vaka analizlerine dayalı bir yaklaşımı benimsemektedir. Bu araştırma, işletmelerin daha etkili ve verimli tedarik zinciri stratejileri geliştirmelerine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
It represents a research study in which the practice of supply chain management in e-commerce businesses is examined in depth through real-world case studies. E-commerce is a rapidly growing and evolving sector with changes in consumer behavior and technological developments. This growth has caused supply chain management to become more complex and critical. It aims to conduct a series of case studies in order to understand the practical applications of supply chain management, especially in e-commerce businesses, and the effects of these applications on business success. By focusing on businesses' supply chain strategies, processes, use of technology, and the challenges they face, these case studies will help us better understand what factors determine the success of businesses. It will explain how e-commerce businesses can perform better in supply chain management and increase their competitive advantage, and can be an inspiration to other businesses in the sector. Additionally, this thesis will provide significant insights into how supply chain management for e-commerce businesses can address future challenges and opportunities." It adopts a case studies-based approach to provide further insight into the field of supply chain management in e-commerce businesses and shed light on trends in the industry. This research can help businesses develop more effective and efficient supply chain strategies.