Fen bilimleri öğretmenlerinin öğretmenlik meslek kanununda kariyer basamakları hakkındaki görüşleri
Science teachers' opinions about the career stages in the teaching professional law
- Tez No: 867818
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, fen bilimleri öğretmenlerinin öğretmenlik meslek kanunu çerçevesinde belirlenen kariyer basamaklarına yönelik algılarını ve değerlendirmelerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmada, fen bilimleri öğretmenlerinin kariyer basamaklarına ilişkin algılarını derinlemesine anlamak amacıyla nitel araştırma yaklaşımlarından fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Adana il merkezinden bulunan 20 fen bilimleri öğretmeni araştırmanın çalışma grubunu oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak 12 sorudan oluşan bir görüşme formu kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular, 20 fen bilimleri öğretmeninin katılımı üzerinden tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmanın temel bulguları şu şekildedir: Katılımcı öğretmenlerin yüzde 50'si mevcut kariyer basamaklarından memnun olduklarını ifade etmiştir. İlerleme olanakları açısından, öğretmenlerin yüzde 60'ı mevcut durumdan tatmin olduklarını belirtirken, yüzde 25'lik bir kesim ortalama seviyede olduklarını, yüzde 15'lik bir kesim ise yetersiz bulduklarını ifade etmiştir. Değerlendirme süreçleri konusunda, öğretmenlerin yüzde 45'i mevcut değerlendirme sistemini adil bulduklarını ifade etmiş, ancak yüzde 40'lık bir kesim bu sistemin yetersiz olduğunu düşündüklerini belirtmiştir. Sonuçlar, öğretmenlerin genel olarak ilerleme olanaklarından memnuniyet duyduklarını ancak değerlendirme süreçleri konusunda belirli eleştirilerde bulunduklarını göstermektedir. Öğretmenlerin öne çıkan önerileri arasında eğitim ve gelişim olanaklarının artırılması, ilerleme kriterlerinin daha şeffaf hale getirilmesi ve destek/rehberlik mekanizmalarının güçlendirilmesi bulunmaktadır. Bu bağlamda araştırmaya katılan öğretmenlerin çoğunluğu, kariyer basamakları sürecinde daha fazla eğitim ve gelişim olanaklarına ihtiyaç duyduklarını belirtmiştir. Bu doğrultuda, öğretmenlere sağlanan eğitim programları çeşitlendirilmeli, güncellenmeli ve ihtiyaçlar doğrultusunda kişiselleştirilmelidir. Gelecekteki çalışmalarda, bu bulguların daha geniş bir örnekleme ve farklı bölgelerden öğretmenlerle genelleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, farklı kriterlerin ve politikaların kariyer basamaklarına etkilerini daha detaylı bir şekilde inceleyen çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine science teachers' perceptions and evaluations of the career stages determined within the framework of the teaching profession law. In this study, the phenomenology pattern, one of the qualitative research approaches, was used to deeply understand the perceptions of science teachers regarding their career stages. 20 science teachers from Adana city center constitute the study group of the research. An interview form consisting of 12 questions was used as a data collection tool. The findings obtained in the study were evaluated with the thematic analysis method through the participation of 20 science teachers. The main findings of the research are as follows: 50 percent of the participating teachers stated that they were satisfied with their current career path. In terms of advancement opportunities, 60 percent of teachers stated that they were satisfied with the current situation, 25 percent stated that they were at an average level, and 20 percent stated that they found it inadequate. Regarding evaluation processes, 45 percent of teachers stated that they found the current evaluation system fair, but 40 percent stated that they thought this system was inadequate. The results show that teachers are generally satisfied with the advancement opportunities, but they make certain criticisms about the evaluation processes. Among the prominent suggestions of teachers are increasing training and development opportunities, making progress criteria more transparent and strengthening support/guidance mechanisms. In this context, the majority of teachers participating in the research stated that they needed more training and development opportunities during their career stages. In this regard, the training programs provided to teachers should be diversified, updated and personalized in line with needs.