Anton Gill's Assassin's Creed Black Flag and Assassin's Creed Forsaken as a representation of historiographic metafiction through the postmodern theory
Anton Gill's Assassin's Creed Black Flag ve Assassin's Creed Forsaken, postmodern kuram aracılığıyla tarihi yaratıcı metafikikin temsilcisi olarak terk edildi
  1. Tez No: 867836
  2. Yazar: AHMED SALIM ALI ALI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. CEMİLE GÜNSELİ İŞÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, postmodern kuram bağlamında Anton Gill'in Assassin's Creed Black Flag ve Assassin's Creed Forsaken adlı romanlarının derinlemesine bir analizi üzerinden tarihî metakurgu içine dalmaktadır. Araştırma, Gill'in bu anlatılarda tarihî metakurgu tekniklerini ve postmodern temaları nasıl kullandığını keşfetmeyi ve açıklamayı amaçlamaktadır. Tez, analiz sürecinde, anlatılara gömülü olan zamanın manipülasyonu, öz-yansıtma, metinlerarasılık, Gelenekleri Sorunlaştırma ve Tarihsel Döngüsellik ve İlerleme gibi temaları incelemektedir. Gill'in zamanı ustalıklı bir şekilde manipüle etmesi, geleneksel lineer algıları bozar, tarihsel dönemleri bugünle birleştirir ve okuyucuları gerçek ile kurgunun sınırlarını sorgulayan bir anlatıya aktif olarak katılmaya davet eder. Ayrıca, Gill'in öz-yansıtma ve metinlerarasılık kullanımı, öykülerin kurulu doğasına eleştirel bir yansıtma sunar ve tekil, objektif bir tarih algısının yeniden değerlendirilmesini teşvik eder.
Özet (Çeviri)
This thesis delves into historiographic metafiction within the context of postmodern theory through an in-depth analysis of Anton Gill's novels, Assassin's Creed Black Flag and Assassin's Creed Forsaken. The research aims to explore and elucidate how Gill employs historiographic metafiction techniques and postmodern themes within these narratives. Throughout the analysis, the thesis examines themes such as the manipulation of time, self-reflexivity, intertextuality, Problematizing Traditions, and Historical Cyclicality and Progress embedded within the narratives. Gill's skilful manipulation of time disrupts conventional linear perceptions, blending historical periods with the present, and inviting readers to actively engage in a narrative that challenges the boundaries of fact and fiction. Furthermore, Gill's use of self-reflexivity and intertextuality invites critical reflection on the constructed nature of stories, prompting a reconsideration of a singular, objective history.