Geriatrik yaş grubundaki hastaların aşılara bakış açısı ve aşı olma durumunu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of geriatric age group patients' perspective on vaccinations and factors affecting vaccination status
- Tez No: 867846
- Danışmanlar: DR. ZEYNEP AŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş: Artan yaşam süresi ile toplumda yaşlı nüfusta artış gözlenmektedir. Bu grubun kırılgan yapısı nedeniyle koruyucu hizmetler önem kazanmaktadır. Aşılama Aile Hekimliği uygulamasında önemli yer tutan bir koruyucu hizmettir. Bu çalışmada geriatrik hasta grubunun uygulanan aşılara karşı bakış açısı ve tutumunun belirlenmesi, bu tutumu etkileyen faktörlerin analizinin yapılması, buna bağlı olarak geliştirici faaliyetlerin planlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel, tanımlayıcı çalışma, Antalya İli, Muratpaşa İlçesi, Falez Aile Sağlığı Merkezi'nde, geriatrik yaş grubundaki hastalarla yüz yüze görüşülerek yapıldı. Hastaların demografik verileri ve aşı öyküleri ile birlikte, Aşı Karşıtlığı Ölçeğini (AKÖ) içeren bir anket uygulandı. Aşı Karşıtlığı Ölçeği puanına göre katılımcıların demografik verileri ve aşı öyküleri arasındaki ilişkiler incelendi. Bulgular: Çalışmamıza yaş ortalaması 76,56±6,88 olan 312 geriatrik katılımcı dahil oldu; katılımcıların %59,6'sı kadın ve %63,8'i evliydi. Katılımcıların %61,2'sinin hipertansiyon tanısı vardı. Katılımcılarda en sık uygulanmış olan aşının %96,8 ile COVID-19 aşısı, ikinci sıklıkla %61,6 ile yıllık grip aşısı olduğu gözlendi. Ortalama AKÖ puanı 24,52±7,65 olarak saptanırken, demografik faktörler ve kronik hastalıklara göre anlamlı farklılık görülmedi.
Özet (Çeviri)
Introduction: With increasing life expectancy, there is an increase in the elderly population in society. Due to the fragile nature of this group, preventive services are gaining importance. Vaccination is a preventive service that has an important place in Family Medicine practice. In this study, it was aimed to determine the perspective and attitude of the geriatric patient group towards the vaccines administered, to analyze the factors affecting this attitude, and to plan developmental activities accordingly. Materials and Methods: This cross-sectional, descriptive study was conducted by face-to-face interviews with patients in the geriatric age group at Falez Family Health Center, Antalya Province, Muratpaşa District. A survey including the Vaccine Hesitancy Scale (VHS) was administered along with the patients' demographic data and vaccination history. The relationships between participants' demographic data and vaccination stories were examined according to the Vaccine Opposition Scale score. Results: The study included 312 geriatric participants with a mean age of 76.56±6.88 years, of whom 59.6% were female and 63.8% were married. Of the 61.2% participants have had hypertension diagnosis. It was observed that the most frequently administered vaccine among the participants was the COVID-19 vaccine with 96.8%, and the second most frequently was the annual flu vaccine with 61.6%. The mean VHS score was 24.52±7.65, with no significant differences observed based on demographic factors or chronic medical conditions.