Gastronomi öğrencilerinin beslenme bilgi düzeyi, beslenme alışkanlıkları ve sağlıklı beslenme durumları
Nutritional knowledge levels, dietary habits and health eating status of gastronomy student
  1. Tez No: 867852
  2. Yazar: ELİF SÖNMEZBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ESRA AKSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Nutrition and Dietetics, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gastronomi Öğrencilerinin Beslenme Bilgi Düzeyi, Beslenme Alışkanlıkları ve Sağlıklı Beslenme Durumları Bu çalışma eğitim hayatı boyunca ve mezun olduktan sonra da yeme-içme sektörüyle iç içe olan sürekli mutfakta bulunan gastronomi bölümü öğrencilerinin beslenme bilgi düzeyini ölçmek, beslenme alışkanlıklarını belirlemek ve sağlıklı beslenme durumlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Gaziantep Üniversitesi ve İskenderun Teknik Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü öğrencilerinin gönüllü katılımı ile 1 Ağustos 2023-30 Eylül 2023 tarihleri arasında 116 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma için anket formu düzenlenmiş olup öğrencilere online olarak anket ulaştırılmıştır. Çalışmada Besin Tüketim Sıklığı formu ve üç adet ölçek kullanılmış olup bunlar; Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Ölçeği(YETBİD), Genel Beslenme Alışkanlıkları (GBA) Ölçeği ve Beslenme Alışkanlıkları İndeksi ölçekleridir. İstatistiksel analizler için SPSS 25.0 programından yararlanılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin çoğunlukla 2 öğün beslendikleri, en sık atlanan öğünün kahvaltı olduğu ve öğün atlama sebebinin ise canı istememe/iştahı olmama olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmadaki kadın öğrencilerin erkek öğrencilere göre beslenmelerine daha çok dikkat etme eğiliminde oldukları belirlenmiştir. Bu çalışmada erkek ve kadın bireylerin, YETBİD ölçeği Temel Beslenme Puanı olan 80 tam puan üzerinden 51,98±10,62 ve 50,53±10,60 puan aldıkları (p>0,05) tespit edilmiştir. YETBİD ölçeği Besin Tercihi Puanı olan 48 tam puan üzerinden ise erkek öğrenciler ortalama 31,40±8,84 ve kadın öğrenciler ortalama 34,77±7,65 puan aldıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nutritional Knowledge Levels, Dietary Habits, and Healthy Eating Status of Gastronomy Student This study was conducted to measure the nutrition knowledge level, identify dietary habits, and examine the healthy eating status of gastronomy students, who are continuously involved in the culinary field throughout their academic and post- graduate experiences. The research involved voluntary participation from students in the Gastronomy and Culinary Arts departments at Gaziantep University and Iskenderun Technical University, comprising 116 individuals, between August 1, 2023, and September 30, 2023. An online survey with a questionnaire, including the Food Frequency Form and three scales (Nutrition Knowledge Scale for Adults - YETBİD, General Dietary Habits - GBA Scale, and Dietary Habits Index), was administered. Statistical analyses were conducted using SPSS 25.0.The majority of participating students were found to typically consume two meals a day, with breakfast being the most frequently skipped meal, often due to a lack of appetite or interest. Female students in this study demonstrated a greater tendency to pay more attention to their nutrition compared to male students. Regarding the YETBİD scale's Basic Nutrition Score out of 80, male and female participants scored 51.98±10.62 and 50.53±10.60, respectively (p>0.05). For the YETBİD scale's Food Preference Score out of 48, male students had an average score of 31.40±8.84, while female students had an average score of 34.77±7.65.