Yetişkin kadın bireylerde sezgisel beslenme durumunun kronik konstipasyon ve demir eksikliği anemisi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of intuitive eati̇ng status with chronic constipation and iron deficiency anemia in adult female individuals
  1. Tez No: 867851
  2. Yazar: ELİF HARPUTLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ESRA AKSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Gaziantep'te yaşayan yetişkin kadın bireylerde sezgisel beslenme durumunun kronik konstipasyon ve demir eksikliği anemisi ile ilişkisini saptamak amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Çalışma yaşları 18-65 arası değişen 70 gönüllü kadın birey ile yürütülmüştür. Kadın bireyler hamile olmama ve demir eksikliği anemisi tanısı almış olması şartıyla çalışmaya dahil edilmişlerdir. Veri toplama aracı olarak; demografik özellikleri ile antropometrik ölçüm bilgilerinin yer aldığı form, hastalık öyküsü ve beslenme alışkanlıklarının sorgulandığı anket kullanılmıştır. Katılımcıların sezgisel beslenme durumları incelemek adına Sezgisel Yeme Ölçeği (IES-2) ve konstipasyon durumlarını incelemek için ise Kabızlık Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların son bir yılda demir eksikliği anemisi (kansızlık) tanısı alanların oranı %98.6 olarak bulunmuştur ve %76.6'sı anemi için demir takviyesi aldığı tespit edilmiştir. Demir eksikliği anemisi tanısı almış olan katılımcıların %47.1'inin sezgisel beslendiği tespit edilmiştir.Katılımcıların sezgisel beslenme durumları ile günlük uyku saatleri arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Katılımcıların ilaç kullanımı ve son 1 yıl içindeki vücut ağırlığı artışı ile sezgisel beslenme durumları arasında ise negatif yönde bir ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların BKİ düzeyleri ve sezgisel beslenme durumları arasındaki ilişki incelendiğinde ise istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönde bir ilişki olduğu bulunmuştur; Katılımcıların sezgisel beslenme puanı arttıkça BKİ düzeylerinde azalma tespit edilmiştir. Demir eksikliği anemisi tanısı almış olan katılımcıların %17.1'inde hiçbir kabızlık semptomu yokken, %35.7'sinde kronik kabızlık olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların BKİ düzeyleri ve kabızlık durumları arasındaki ilişki incelendiğinde ise istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu bulunmuştur; Katılımcıların BKİ düzeyleri arttıkça kabızlık semptomlarında da artış tespit edilmiştir. Demir eksikliği anemisi olan ve sezgisel beslenmeyen kadınların %13.5'inde, sezgisel beslenen kadınların ise %21.2'sinde kabızlık semptomu bulunmuştur; Sezgisel beslenen ve beslenmeyen kadınların kabızlık düzeyleri arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned and carried out to determine the relationship between intuitive eating status and chronic constipation and iron deficiency anemia in adult female individuals living in Gaziantep. The study was conducted with 70 female volunteers aged between 18-65. Female individuals were included in the study on the condition that they were not pregnant and diagnosed with iron deficiency anemia. As a data collection tool; A form containing demographic characteristics and anthropometric measurement information, and a questionnaire questioning disease history and nutritional habits were used. The Intuitive Eating Scale (IES-2) was used to examine the participants' intuitive eating status, and the Constipation Scale was used to examine their constipation status. The rate of participants diagnosed with iron deficiency anemia in the last year was found to be 98.6%, and 76.6% were found to have taken iron supplements for anemia. It was determined that 47.1% of the participants diagnosed with iron deficiency anemia were intuitive eaters. It was found that there was a significant and positive relationship between the participants' intuitive eating status and daily sleep hours. It was determined that there was a negative relationship between the participants' drug use and body weight gain in the last year and their intuitive eating status. When the relationship between participants' BMI levels and intuitive eating status was examined, it was found that there was a statistically significant and negative relationship; As the intuitive eating score of the participants increased, a decrease was found in their BMI levels. While 17.1% of the participants diagnosed with iron deficiency anemia had no constipation symptoms, 35.7% were found to have chronic constipation. When the relationship between participants' BMI levels and constipation status was examined, it was found that there was a statistically significant and positive relationship; As the participants' BMI levels increased, constipation symptoms also increased. Constipation symptoms were found in 13.5% of women with iron deficiency anemia who did not eat intuitively and in 21.2% of women who fed intuitively; It has been determined that there is no significant difference between the constipation levels of women who eat intuitively and those who do not.