G20 ülkelerinde gıda güvenliği ve ekonomik büyüme ilişkisi
The relationship between food security and economic growth in G20 countries
- Tez No: 867902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dünyada hızla artan nüfusun sonucu olarak ortaya çıkan şehirleşme sorunu beraberinde hızla tüketimin artmasına ve bunun bir sonucu olarak da gıda üretimindeki ihtiyacın yükselmesine neden olmaktadır. Tüm dünyada insanların yaşamsal faaliyetlerini en azami ölçüde sürdürebilmeleri, ısınma, barınma ve beslenme gibi en temel ihtiyaçlarını zorluk yaşamadan karşılamaları gerekmekte ve tüketimi karşılayarak üretimi yakalayabilmek için ülkeler arası ekonomik işbirlikleri gerçekleştirilmekte ve bu sayede artan ihracat ithalat faaliyetleri ile birlikte insan sağlığını tehdit edici biyolojik unsurların açığa çıkmasına ve yayılmasına sebep olmakta, bu da gıda güvenliği açısından büyük bir risk oluşturmaktadır. Dünyada ülkelerin içerisinde bulundukları koşullar ile birlikte az gelişmiş ülkelerdeki açlık sorunu gibi önemli bileşenler gıda güvenliği açığını belirlemekte ve ülkeden ülkeye içerisinde bulunduğu güvenlik durumuna göre farklılık göstermektedir. Son yıllarda hızla artan nüfusla beraber ihtiyaçların artması, tüketim alışkanlıklarının da değişimine neden olmuş ve küreselleşmenin gıda güvenliği üzerindeki etkilerinin de ayrıca araştırılmasını ve incelenmesini gerektirmiştir. İnsanoğlunun yaşamını devam ettirebilmesi ve ihtiyaçlarına kolaylıkla erişebilmesi için gereksinim duyduğu gıdaların ekonomik olması gerekmektedir. Bu nedenle, tüm insanların gıdalara güvenli ve alternatifli bir şekilde ulaşmaları gıda güvenliğinin konusunu oluşturmaktadır. İnsanların gıdalara güvenli ve alternatifli ulaşmaları sosyo-ekonomik ve fiziksel anlamda erişimin rahatlıkla sağlanması anlamına gelmektedir. Bu çalışmada 2000-2019 tarihleri arasında G20 ülkelerinde gıda güvenliği, tarımsal ürün fiyatları, nüfus, doğumdan beklenen yaşam süresi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki panel veri analizi ile test edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, gıda güvenliğinden ekonomik büyümeye doğru tek yönlü, Nüfus ile gıda güvenliği değişkenleri ve iklim değişikliği ile gıda güvenliği arasında da çift yönlü nedensellik ilişkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The urbanization problem that arises as a result of the rapidly increasing population in the world causes a rapid increase in consumption, as a result, an increase in the need for food production. All over the world, people need to be able to continue their vital activities, in other words, they need to meet their most basic necessities such as heating, housing and feeding without any difficulties. For this purpose, international economic cooperation is carried out to ensure the production-consumption balance, and thus, increasing export and import activities, causing the emergence and spread of biological elements that threaten human health. Such reasons pose a great risk for the food safety. The conditions of countries in the world and important components such as the hunger problem in underdeveloped countries determine the food security gap and vary from country to country depending on the security situation. Increasing needs along with the rapidly growing population in recent years have caused consumption habits to change and the effects of globalization on food security have also required further research and examination. In order for human beings to survive and easily access their needs, the food they demand must be affordable. Therefore, ensuring that all people have safe and alternative access to food is the subject of the food security. People's ability to access food safely and with alternatives means providing easy socio-economic and physical access. In this study, the relationship between food security, agricultural product prices, population, life expectancy at birth and economic growth in G20 countries between 2000 and 2019 was tested with panel data analysis. According to the findings, it has been determined that there is a unidirectional causality relationship from food security to economic growth, and a bidirectional causality relationship between population and food security variables, and climate change and food security.