T.S. Eliot's plays from cultural materialist approach
T.S. Eliots materyalist yaklaşımdan Eliot oyunları
- Tez No: 867901
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. GÖKÇEN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anglo Amerikan Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
T. S. Eliot'un tiyatro oyunlarını kültürel materyalizm yaklaşımı ile analiz eden bu çalışmada seçilmiş üç eserde mevcut belirli unsurların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Dört kapsamlı bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde kültürel materyalizmin edebiyat kuramıyla ilişkisi ve ilerideki analizler için bir temel oluşturduğu ele alınarak konuyla ilgili literatür taraması sunulmuştur. İkinci bölümde, Eliot tarafından 1935'te yazılmış ve Başpiskopos Thomas Becket'in ortaçağ döneminde karmaşık birtakım koşullarda öldürülmesini konu alan The Murder of the Cathedral adlı eserin analizi yer almaktadır. Araştırmada güç dinamikleri ve toplumlarda hiyerarşik yapıları ortaya çıkaran güç etkileri de ele alınmaktadır. Eliot'un eserlerinde 1940'ların sonlarına doğru ilerleme, insan ilişkilerinde sergilenen nüanslı karmaşıklıkların üçüncü bölümde daha ayrıntılı olarak tartışıldığı The Cocktail Party oyunu boyunca görülebilir. Kültürel materyalist analiz tekniklerinin kullanımıyla sunulan bu bölümde,. Dördüncü bölüm, Eliot'un neşeli olması amaçlanan ancak kısa süre sonra zorluklarla lekelenen bir aile toplantısını tartışan 1939 yapımı The Family Reunion oyununu daha ayrıntılı olarak açıklıyor. Sonuç olarak, bu bölüm, kültürel materyalizmin aile dinamiklerinin tasvirlerini anlamak için nasıl bir rehber olarak hizmet edebileceğini incelemektedir. Çeşitli bireysel geçmişlerden veya sosyal katmanlardan türetilen toplumsal hiyerarşiler ve belirli sosyal normların nasıl kullanıldığı veya belirli perspektiflerde nasıl görüldüğü veya farklı kültürel merceklerden nasıl görüldüğü tartışılmaktadır. Bu yaklaşım, edebiyatın özerk bir varlık değil, belirli toplumsal ve tarihsel bağlamların bir ürünü olduğu fikrine dayanmaktadır. Yazar, bu yaklaşımı kullanarak Eliot'un oyunlarına ve bunların sosyo-kültürel temalarla nasıl ilişki kurduğuna dair kapsamlı bir anlayış sağlamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Analyzing T.S. Eliot's plays through a cultural materialist approach, this thesis aims to identify specific elements prevalent within three selected works. The first chapter discusses the complexity and relationship between T.S,Eliot's plays and the Literary Interpretation and Criticism. In chapter two, experience an analysis of The Murder of The Cathedral by Eliot in 1935 wherein Archbishop Thomas Becket is murdered under complex circumstances set during medieval times. The exploration includes themes of power dynamics, and authority influence on societies leading to hierarchical structures. Moving forward into the next chapter The Cocktail Party, play with nuanced complexities displayed within human relationships discussed more thoroughly within chapter three. Taking advantage of what is offered through its usage of cultural materialist analysis techniques this chapter engages. The fourth chapter further expounds upon Eliots' 1939 play The Family Reunion, which discusses a family gathering that was meant to be joyous but is soon stained by hardship. Consequently, this portion scrutinizes how cultural materialism can serve as a guide to understanding the portrayals therein of family dynamics. Societal hierarchies derive from various individual backgrounds or social strata and how certain social norms are employed or seen in certain perspectives or viewed through different cultural lenses. This approach is grounded in the idea that literature is not an autonomous entity but rather a product of specific social and historical contexts. By employing this approach, we seek to provide a comprehensive understanding of Eliot's plays and how they engage with socio-cultural themes.