Kamu düzeninin genel sağlık unsuru ve genel sağlığın korunmasına ilişkin idari kolluk faaliyetlerinin incelenmesi
General health element of public order and investigation of administrative law enforcement activities regarding the protection of general health
- Tez No: 867906
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTUĞ ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İdarenin başlıca hareket alanlarından birisi olan kolluk, kamu düzeninin sağlanması, korunması veya bozulan kamu düzeninin yeniden tesis edilmesi için yürütülen faaliyetleri ifade eden bir kavramdır. Kolluk kendi içerisinde adli kolluk ve idari kolluk, genel idari kolluk ve özel idari kolluk gibi çeşitli ayrımlara tabi tutulmaktadır. İdari kolluk, önleyici nitelikte, adli kolluk ise bastırıcı nitelikte kolluk faaliyetleridir. Genel idari kolluğu polis, jandarma, sahil güvenlik oluşturmaktadır. Özel idari kolluk ise belediye zabıtası, köy korucuları, orman kolluğu gibi farklı kolluk birimleridir. İdarenin kolluk faaliyetlerinin amacını ve konusunu kamu düzeni kavramı oluşturmaktadır. Dünya genelinde yaşanan ekonomik, teknik, sosyal, siyasal, hukuki gelişmelerin ve devlet anlayışında yaşanan değişimin pek çok alanda olduğu gibi kamu düzeni kavramı üzerinde de yansımaları olmuştur. Bu bağlamda, kamu düzeni kavramının içeriğinde meydana gelen genişleme sonucu, kamu düzeninin klasik unsurları olan dirlik ve esenlik, genel güvenlik ve genel sağlık unsurlarının yanına modern unsurlar olarak genel ahlak, insan onuru, estetik, bireylerin kendi kendilerine karşı korunması eklenmiştir. Ayrıca, ekonomik kamu düzeni, çevresel kamu düzeni, sosyal kamu düzeni, etik kamu düzeni gibi kamu düzeni kavramının farklı görümleri de ortaya çıkmıştır. Kamu düzeninin genel sağlık unsuru, toplumun sağlıklı koşullar içerisinde hastalıklardan uzak olarak yaşamasını ifade eden bir kavramdır. İdari kolluğun genel sağlığın korunmasına yönelik çeşitli faaliyetleri bulunmaktadır. Bu çalışmada, kamu düzeninin genel sağlık unsurunun korunması veya bozulan genel sağlık unsurunun yeniden sağlanabilmesi amacıyla yürütülen idari kolluk faaliyetleri ele alınmaktadır. Çalışmanın amacı, idarenin genel sağlığın korunmasına yönelik kolluk yetkilerinin, düzenleyici kolluk işlemlerinin ve kişisel kolluk önlemlerinin ortaya konulması ve özellikle COVID-19 döneminde alınan tedbirlerin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Law enforcement, which is one of the main action areas of the administration, is a concept that encompasses activities carried out in order to ensure public order, preserve it, or restore the disrupted public order. Law enforcement is divided into various branches such as judicial enforcement, administrative enforcement, general enforcement, and special enforcement. Administrative enforcement has a preemptive aspect, while judicial enforcement has a suppressive nature. General administrative enforcement consists of police, gendarmerie, and coast guard. Special enforcement includes municipal police, rural guard, and forest guard. Public order concept makes up the purpose and subject of administrative enforcement activities. As in many areas, the economic, technical, social, political, and legal developments experienced across the world and the changes in the concept of state have had repercussions on the concept of public order. In this context, as a result of the expansion in the content of the concept of public order, general ethics, human dignity, aesthetics, and individuals' protecting themselves against themselves have been added as modern elements to the public order's classical elements of peace and welfare, general security, and general health. In addition, different appearances of the concept of public order such as economic public order, environmental public order, social public order, and ethical public order have emerged. The general health element of public order is a concept that refers to the society's living in healthy conditions away from diseases. The administrative enforcement has various activities aiming at preserving general health. In this study, administrative enforcement activities carried out in order to preserve the general health element of public order and to restore disrupted general health element are examined. The purpose of the study is to reveal enforcement authorities, regulatory enforcement procedures and personal enforcement measures and particularly to analyze the measures taken in the COVID-19 pandemic period.