İş dünyasında karanlık üçlü kişilik özelliklerine sahip liderler ve bu özelliklerin çalışma süresine bağlı olarak ekip üyeleri üzerindeki etkisi
Leaders in the business world with dark triad personality traits and their impact on team members based on working duration
  1. Tez No: 867907
  2. Yazar: ELİF YENİÇERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM NARTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İş dünyasının en önemli kavramlarından biri olan liderlik bugüne kadar genellikle olumlu yönleriyle ele alınmıştır. Bu çalışmada ise karanlık üçlü kişilik özelliklerine sahip liderlerin ekip üyelerindeki etkisi, çalışma süresine bağlı olarak incelenmiştir. Çalışma, ilişkisel tarama yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Örneklem, özel sektördeki 25 yaş ve üzeri 395 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Bu katılımcıların 115'i ekip liderleri, 280'i ise bu liderlere bağlı ekip üyeleridir. Veri toplama aracı olarak, çevrim içi anket ve ölçek yoluyla katılımcılara ulaşılmıştır. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu ve Karanlık Üçlü Kişilik Ölçeği uygulanmıştır. Tüm istatistiksel analizler IBM SPSS 25.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Katılımcıların kişisel bilgilerine göre değişkenlerin grup puanlarının farklılığı“bağımsız örneklem t testi ve ANOVA”ile incelenmiştir. Parametrik testlerin sonuçlarını değerlendirmek için Post Hoc ve Bonferroni testleri kullanılmıştır. Ayrıca, karanlık üçlü kişilik örüntüsüne sahip liderlerle çalışan bireyler arasındaki ilişkiyi test etmek için Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucuna göre mevcut lideriyle çalışan ekip üyelerinin çalışma sürelerinin artmasıyla birlikte karanlık üçlü kişilik özelliklerine sahip olma oranları arasında pozitif yönlü ve düşük düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bu bulgu liderlerin karanlık üçlü kişilik özelliklerinin zamanla ekip üyelerinde görülmesine neden olabileceği ihtimalini göstermektedir. Bu durum, liderlerin davranışlarının ekip üyeleri üzerinde bulaşıcı bir etkisi olabileceği gibi liderlerin rol model olarak algılanmasıyla ekip üyelerinin benzer davranışları sergilemesine yol açabileceğini düşündürmektedir. Ulaşılan sonuçlar, liderlerin davranışlarının ekip dinamikleri üzerindeki etkilerini anlamamızı sağlayabileceği gibi liderlik gelişim süreçlerinin tasarlanmasında organizasyonlara önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Leadership, one of the most important concepts in the business world, has generally been approached with its positive aspects. However, in this study, the impact of leaders with dark triad personality traits on team members has been examined in relation to the duration of their collaboration. The study was conducted using a relational survey method. The sample consisted of 395 voluntary participants aged 25 and over from the private sector. Among these participants, 115 were team leaders and 280 were team members under these leaders. Participants were reached through online surveys and scales were used as data collection tools. Participants were administered a Socio-Demographic Information Form and a Dark Triad Personality Scale. All statistical analyses were performed using IBM SPSS 25.0 software. The differences in group scores of variables according to the personal information of the participants were examined using“independent sample t-tests and ANOVA”. Post Hoc and Bonferroni tests were used to evaluate the results of parametric tests. Additionally, Pearson Correlation analysis was applied to test the relationship between individuals working with leaders exhibiting dark triad personality patterns. According to the research findings, it was determined that there is a positive and low-level relationship between the incidence of dark triad personality traits and the duration of collaboration with the current leader among team members. This finding suggests the possibility that leaders' dark triad personality traits may lead to their emergence in team members over time. This situation suggests that the behaviors of leaders may have a contagious effect on team members and may lead to team members exhibiting similar behaviors due to perceiving leaders as role models. The results obtained could help us understand the effects of leaders' behaviors on team dynamics and provide important clues to organizations in designing leadership development processes.