Sağlık hizmetlerinde dijitalleşmenin Covid-19 pandemisindeki yeri: Bibliyometrik analiz
The place of digitalization in health services in the Covid-19 pandemic: Bibliometric analysis
  1. Tez No: 867908
  2. Yazar: NURGÜL DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN ÇETİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tarihsel süreç içinde insanlar birçok salgın hastalık ile karşılaşmıştır. Bu salgın hastalıklar insanların hayatlarında değişiklik yapmak zorunda bırakmıştır. Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 pandemisi de hayatımıza değişiklikler getirdiği gibi sağlık hizmetlerinde dijitalleşmeye de hız katmıştır. Günümüzde Covid-19 pandemisi ile birlikte sağlık hizmetlerinin kesintisiz ve eksiksiz sunulması için teknolojik gelişmelerin kullanılması zorunluluk haline gelmiştir. Bilgi iletişim teknolojileri ile gelişmekte olan dijitalleşme Covid-19 pandemisi ile ivme kazanmıştır. Pandemi ile yeni uygulamalar hayatımıza girmiştir. Covid-19 salgını bitmiş olsa da yeni virüslerin ortaya çıkabileceği ve yeni salgınların yaşanabileceği göz önünde bulundurarak dijitalleşmenin kesintisiz olarak devam etmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, 2020-2023 yılları arasında Web of Science veri tabanında yer alan“covid”ve“digitalization”anahtar kelimeleri barındıran eserlerin bibliyometrik analiz yöntemi ile incelenmesidir.“Web of Science”veri tabanında“covid”ve“digitalization”anahtar kelimeleri ile 2020-2023 yılları arasında yapılan çalışmaların bibliyometrik analizi yapılmıştır. Covid-19 pandemisinin dijital dönüşümlere olan etkilerini belirleyerek bilimsel yayınlardaki trendleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the historical process, people have encountered many epidemics. These epidemic diseases have forced people to make changes in their lives. The Covid-19 pandemic in Wuhan, China, has brought changes to our lives, as well as accelerated digitalization in healthcare. Today, with the Covid-19 pandemic, it has become imperative to use technological developments for the uninterrupted and complete provision of health services. Digitalization, which is developing with information and communication technologies, has gained momentum with the Covid-19 pandemic. With the pandemic, new applications have entered our lives. Although the Covid-19 pandemic has ended, digitalization should continue without interruption, taking into account that new viruses may appear and new epidemics may occur. The aim of this study is to examine the works containing the keywords“covid”and“digitalization”in the Web of Science database between Dec. 2020-2023 by bibliometric analysis method. Bibliometric analysis of the studies conducted between 2020-2023 with the keywords“covid”and“digitalization”was carried out in the“Web of Science”database. Dec. By determining the effects of the Covid-19 pandemic on digital transformations, trends in scientific publications have been revealed.