Matriks metallopeptidaz 1 geni rs1799750 polimorfizmi ile açık kapanış vakaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between matrix metallopeptidase 1 gene rs1799750 polymorphism and open bite cases
  1. Tez No: 867913
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZGE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESTE TACAL ASLAN, DR. ELVAN ÖNEM ÖZBİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Dentistry, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oral Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışma, bağ dokularının yıkımını düzenleyen kollajenaz enzimini kodlayan MMP-1 genindeki rs1799750 polimorfizminin açık kapanış maloklüzyonunun gelişimi üzerindeki potansiyel etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, yaşları 15 ile 35 yaş arası olan açık kapanış tanısı almış 30 hasta ve 30 sağlıklı olmak üzere toplam 60 birey yer almıştır. Yanak içi oral epitel hücreleri bukkal sürüntü yöntemiyle toplanmıştır ve DNA izolasyonu için PureLink kiti kullanılmıştır. MMP-1 rs1799750 polimorfizminin genotiplemesi için gerçek zamanlı PZR (Real-Time PCR) yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the potential effect of rs1799750 polymorphism in the MMP-1 gene, which encodes the collagenase enzyme that regulates the destruction of connective tissues, on the development of open bite malocclusion. Materials and Methods: A total of 60 individuals, 30 patients diagnosed with open bite and 30 healthy individual as controls, aged between 15 and 35 years, were included in our study. Buccal oral epithelial cells were collected by buccal swab method and PureLink kit was used for DNA isolation. Real-Time PCR method was used for genotyping the MMP-1 rs1799750 polymorphism.