Sosyal etkili tahviller ve Türkiye'de uygulanabilirliği konusunda bir değerlendirme
An assessment of social impact bonds and their applicability in Turkey
  1. Tez No: 867914
  2. Yazar: EMRE YETİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZUM ERKEN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sosyal Etkili Tahviller (SET'ler), sosyal hizmetlerin finansmanına yönelik sonuç odaklı bir yaklaşım olup, tipik olarak özel bir yatırımcının bir hizmet sunum kuruluşuna ön sermaye verdiği ve daha sonra sonuçların elde edilmesine bağlı olarak devlet tarafından geri ödendiği bir modeldir. On yılı aşkın bir süredir denenmesine rağmen, SET'lerin uygulamada nasıl işlediğine ve modelin kamu hizmeti sunumu üzerindeki etkilerine dair anlayışımızda kritik bir boşluk bulunmaktadır. Peterborough, Birleşik Krallık'ta başlatılan ilk Sosyal Etkili Tahvil pilot uygulamasından bu yana, programdan elde edilen ön ara sonuçlar, Sosyal Etkili Tahvil'in uygulanmasına atfedilen olumlu sonuçlara işaret etmektedir. Bu çalışma SET'lerin toplumlar üzerindeki etkisini, SET projesinin Dünya uygulanmalarında ortaya çıkışı ve olumlu sonuçlarının aslında SET projesinin uygulanmasından kaynaklanan nedenselliğin bir sonucu mu yoksa projenin uygulanmasıyla eşzamanlı olarak meydana gelen korelasyonun bir yan ürünü mü olduğunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı Sosyal Etkili Tahviller'in tanıtımının sağlanması, sağladıkları ekonomik ve finansal katkıların yanı sıra ihraç süreçlerinin, içerdikleri avantaj ve dezavantajların ortaya konmasıdır. Ayrıca ele alınan bu boyutlar açısından Türkiye'de Sosyal Etkili Tahviller'in ihraç koşullarının sağlanıp sağlanamayacağının ve potansiyel katkılarının tartışılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Social impact bonds (SETs) are a results-oriented approach to financing social services, typically a model in which a private investor provides upfront capital to a service delivery organization, which is then repaid by the government based on the achievement of results. Despite over a decade of experimentation, there is a critical gap in our understanding of how SETs work in practice and the implications of the model for public service delivery. Since the first social impact bond pilot was launched in Peterborough, UK, preliminary interim results from the program point to positive outcomes attributed to the implementation of the social impact bond. This study aims to evaluate the impact of SETs on societies, the emergence of the SET project in World implementations and whether its positive results are actually a result of the causality resulting from the implementation of the SET project or a by-product of the correlation that occurs simultaneously with the implementation of the project. The main objective of this study is to promote socially impactful bonds and to reveal their economic and financial contributions as well as their issuance processes, advantages and disadvantages. In addition, it is aimed to discuss whether the conditions for issuance of social impact bonds can be met in Turkey and their potential contributions in terms of these dimensions.