Acil serviste transkutanöz kardiyak pacemakerın etkinliği
Effectiveness of transcutaneous cardiac pacemaker in the emergency department
  1. Tez No: 867920
  2. Yazar: MEHMET BERK EYİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEŞAPLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
GİRİŞ: Transkütanözpacemaker (TKP) veya yaygın adıyla External Kardiyak Pacemaker, miyokardiyositlerinkasılabilirliğini düzenleyerek yeterli kalp atış hızını korumayı amaçlar. Semptomatik bradiaritmilere sahip, özellikle de hemodinamik olarak stabil olmayan hastalarda, farmakolojik tedaviye(atropin gibi) yanıt vermeyen durumlarda geçici bir pacing uygulaması çözüm olarak önerilir. Çalışmamızda acil serviste transkutanöz pacemakerın, uygulanan hastalar üzerindeki etkinliği ve taburculuk ve eksitus oranlarının değerlendirilmesini amaçlamaktadır. MATERYAL VE METOT: 01.01.2013 - 01.10.2023 tarihleri arasında başvuran ve pacemaker uygulanan hastaların dahil edildiği retrospektif bir çalışma gerçekleştirildi. Çalışmada hastaların demografik bilgileri, hastaneye geliş şikayetleri, ilk EKG'leri, bradikardi nedenleri, laboratuvar değerleri ve alt grup olarak kalıcı pacemaker uygulanma durumu kayıt altına alındı. Bu verilerin hastane sonlanımı( taburculuk ve eksitus) üzerine etkileri karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya 77 hasta dahil edildi. Dahil edilen hastaların 37'si (%48,1) kadın, 40'ı (%51,9) erkek hastalardı. Hastaların yaş ortalaması 73,19±13,59idi ve en sık gözlenen kronik hastalık (n:44) (%57,1) kişi ile HT olarak saptandı. Hastaların başvuru şikayetleri arasında en sık göğüs ağrısı(n:25) (%32,5) vesenkop(n:16) (%20,8 )gözlendi. En sık gözlenen EKG ritmi 3. derece AV blok olarak saptandı(%54,5). Hastaların 40'ında (%51,9) diğer(elektrofizyolojik-yapısal) nedenler bradikardi nedeniydi. Hastaların troponin düzeyleri ile sonlanımları arasında yapılan karşılaştırmada istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlenmedi (p=0,435).Başvuru EKG'sinde 3. derece AV blok saptanan 42 hastanın, 33'ünün taburcu olduğu saptandı ve hastaların sonlanım durumları ile başvuru EKG bulguları arasında yapılan karşılaştırmada anlamlı bir korelasyon saptandı (p=0,036). Hastaların 36'sına kalıcı pacemaker işlemi uygulandı. Kalıcı pacemaker uygulaması ile başvuru EKG bulguları arasındaki ilişki karşılaştırıldığında, 3.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Transcutaneous pacemaker (TCP) or commonly known as External Cardiac Pacemaker aims to maintain adequate heart rate by regulating the contractibility of myocardial cells. In cases of symptomatic bradyarrhythmias, especially in patients who are hemodynamically unstable and do not respond to pharmacological treatment (such as atropine), temporary pacing is recommended as a solution. Our study aims to evaluate the effectiveness of transcutaneous pacemaker in patients undergoing emergency department and assess discharge and mortality rates. MATERIALS AND METHODS: A retrospective study was conducted including patients who presented between January 1, 2013, and October 1, 2023, and underwent pacemaker application. Demographic information of patients, presenting complaints, initial ECG findings, causes of bradycardia, laboratory values, and the status of permanent pacemaker application as a subgroup were recorded. The impact of these data on hospital outcomes (discharge and mortality) was compared. RESULTS: A total of 77 patients were included in the study. Of the included patients, 37 (48.1%) were female, and 40 (51.9%) were male. The mean age of the patients was 73.19 ± 13.59 years, and the most commonly observed chronic disease (n: 44) (57.1%) was hypertension. Among the presenting complaints of patients, chest pain (n: 25) (32.5%) and syncope (n: 16) (20.8%) were the most common. The most commonly observed ECG rhythm was diagnosed as third-degree AV block (54.5%). In 40 patients (51.9%), other (electrophysiological-structural) reasons were the cause of bradycardia. There was no statistically significant relationship between troponin levels and outcomes (p=0.435). Among the 42 patients diagnosed with third-degree AV block on initial ECG, 33 were discharged, and a significant correlation was found between the patients' outcome status and initial ECG findings (p=0.036). Permanent pacemaker placement was performed in 36 patients.