Acil servise yumuşak doku yaralanması nedeni ile başvuran hastalarda analjezi sağlanmasında transkutanöz elektriksel sinir uyarımının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of transcutaneous electrical nerve stimulation in providing analgesia in patients presenting to the emergency department with soft tissue injury
  1. Tez No: 646632
  2. Yazar: EROL LALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN TUNA AKGÖL GÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Acil servise belkide en sık başvuru sebebi yumuşak doku travmalarıdır. Yumuşak dokular hariç (kemik,organ gibi ) başka bir yaralanması olamayan hastalarda özellikle acile başvurma sebebininde ağrı olduğunu düşünürsek hastaların konforunu sağlamak için yeterli analjezi sağlamak gerekmektedir. Tabi bunu yaparken çeşitli analjezik ağrı kesici ilaçlarımız mevcut. Ancak zaman zaman da olsa bu ilaçların anaflaksiye kadar gidebilen yan etkileri olabilmektedir. Yada tek doz bile kullansa nefropati gelişip böbrek yetmezliğine kadar gidebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için ağrı kesici özelliği olan ve yan etkisi daha az olan hatta hastanın kendisinin bile çok rahatlıkla yapabileceği bir yöntem olan tens uygulamasının etkinliğini araştırmak amaçlanmıştır Yöntem: Araştırmamız Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisinde randomize ve prospektif olarak tasarlanmıştır. Hastaların ağrı şiddetlerini değerlendirmek için VAS skalası kullanılmıştır. Toplam 100 hasta toplanmıştır. Yumuşak doku yaralanması nedeni ile 50 hastaya IV tenoksikam -tens kombinasyonu uygulanmıştır. 50 hastaya da IV tenoksikam uygulanmıştır. Bulgular: Bu araştırmamıza her iki gruptan 50 şer hasta olmak üzere toplam 100 hasta alınmıştır. Her iki gruptan toplamda 25 tane kadın cinsiyette, 75 tane erkek cinsiyette katılımcı oldu. Sadece İV tenoksikam verilen grupta hastaların 11 tanesi kadın cinsiyette iken 39 tanesi erkek cinsiyette idi. IV tenoksikam-TENS kombisnasyonu ile tedavi uygulanan hastalarda ise 14 tanesi kadın cinsiyette, 36 hasta ise erkek cinsiyette idi. Hastalarımızın yaş ortalaması IV tenoksikam-TENS kombisnasyonu ile tedavi edilen grupta 34.94; IV tenoksikam ile tedavi edilen grupta 37.88 olarak çıktı ve toplam hasta yaş ortalaması 36.41 olarak hesaplandı. Tedavi verilen hasta gruplarında sırasıyla 0. 15. 30. 45. ve 60.dakika VAS skor ortalamaları grup 1 için 7.76, 7.08, 5.66, 3.94, 2.88 grup 2 için 7.52, 4.28, 3.42, 2,48 1,46 idi. Çalışmamıza göre grup 1 tedavi uygulanan hastalarda 3 hastada 60. Dakikada VAS değeri 4 ve üzeri iken grup 2 de olan hastaların hiçbirisinin VAS değeri 4 den büyük değildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Perhaps the most common reason for admission to the emergency room is soft tissue trauma. In patients who do not have any other injuries other than soft tissues (such as bone, organ), especially if we think that the reason for applying to the emergency department is pain, sufficient analgesia should be provided to ensure the comfort of the patients. Of course, we have various analgesic pain medication while doing this. However, from time to time, these drugs may have side effects that can lead to anaphylaxis. Or even if a single dose is used, nephropathy may develop and may lead to kidney failure. In order to prevent this, it was aimed to investigate the effectiveness of tens application, which is a method that has pain relief and has less side effects, even the patient can easily do it himself. Method: Our study was designed as a randomized and prospective study in Atatürk University Medical Faculty Hospital Emergency Service. The VAS scale was used to evaluate the pain intensity of the patients. A total of 100 patients were collected. IV tenoxicam-tens combination was applied to 50 patients due to soft tissue injury. 50 patients received IV tenoxicam. Results: A total of 100 patients were included in this study, 50 of which were from both groups. There were a total of 25 female and 75 male participants from both groups. In the group given only IV tenoxicam, 11 of the patients were female, while 39 of them were male. In the patients treated with IV tenoxicam-TENS combination, 14 were female and 36 patients were male. The mean age of our patients was 34.94 in the group treated with IV tenoxicam-TENS combination; It was 37.88 in the group treated with IV tenoxicam and the mean age of the total patient was calculated as 36.41. The mean VAS scores of 0. 15, 30, 45, and 60 minutes in the treated patient groups were 7.76, 7.08, 5.66, 3.94, 2.88 for group 1, 7.52, 4.28, 3.42, 2.48 1.46 for group 2, respectively. According to our study, while VAS value at 60th minute was 4 and above in 3 patients in group 1 treated patients, none of the patients in group 2 had VAS value greater than 4.