Postoperatif yoğun bakım ünitesinde deliryum sıklığı ve buna etki eden faktörlerin değerlendirilmesi: Prospektif gözlemsel bir çalışma
Evaluation of delirium frequency and affecting factors in the postoperative intensive care unit: A prospective observational study
- Tez No: 867930
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN HANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş:Çalışmamızda hastanemiz anestezi sonrası yoğun bakım ünitesinde(PACU) tedavi edilen olgularda postoperatif deliryum sıklığı, buna etki eden faktörlerin ve deliryum sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Çalışmamıza 01.08.2021-31.01.2023 tarihleri arasında PACU'de tedavi edilen postoperatif olgular prospektif olarak dahil edildi. Hastaların demografik, operatif ve anestezi özellikleri, yandaş hastalıkları, CCI, ASA risk sınıfı, FRAIL skoru, SGA skoru, PACU'de hemogram, biyokimya, koagülasyon, arteryel kan gazı sonuçları kaydedildi. Hastalar deliryum gelişimi açısından CAM-ICU, NuDESC, ICDSC deliryum tarama testleri ile değerlendirildi. Bulgular:Çalışmamızda 314 postoperatif olgunun %22,6'sında deliryum gözlendi. Hastalarda gözlenen deliryumun %76'sı hipoaktif alt tipteydi.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aims to evaluate the incidence of postoperative delirium, the factors influencing its occurrence, and the outcomes of delirium in patients treated in our hospital's post-anesthesia care unit (PACU). Materials and Methods: Patients treated in the PACU between August 1, 2021, and January 31, 2023, were prospectively included in the study. Data on patients' demographic, operative, and anesthetic characteristics, comorbidities, Charlson Comorbidity Index (CCI), ASA risk class, FRAIL score, Subjective Global Assessment (SGA) score, and laboratory results (hemogram, biochemistry, coagulation, arterial blood gas) in the PACU were recorded. Patients were evaluated for delirium using the CAM-ICU, NuDESC, and ICDSC delirium screening tests. Results: Delirium was observed in 22.6% of the 314 postoperative patients in our study, with 76% of these cases being of the hypoactive subtype.