Bireylerin e-sağlık okuryazarlık düzeyleri ve e-nabız kullanım durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between e-health literacy levels and e-nabiz usage status of individuals
  1. Tez No: 867959
  2. Yazar: VELİ ALPEREN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET BİREYLERİN E-SAĞLIK OKURYAZARLIK DÜZEYLERİ VE E-NABIZ KULLANIM DURUMLARI ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ Dr. Veli Alperen YILMAZ Dokuz Eylül Üniversitesi, Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Azize Dilek GÜLDAL Amaç: Hayatın her alanının internet üzerine evrildiği günümüzde internet; herhangi bir konuda bilgi edinmek için en yaygın başvurulan ve bireylerin sağlık bilgisi arama davranışlarında da sıkça kullandıkları bir kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gerekçe de bizi e-sağlık okuryazarlığı kavramına getirmektedir. Araştırmanın amacı bireylerin e-sağlık okuryazarlık düzeyleri ve e-Nabız kullanım durumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Kesitsel analitik tipte olan araştırmamız, Dokuz Eylül Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri'ne başvuran 18-49 yaş arası 400 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan anket formları literatür taranarak elde edilmiş, katılımcıların sosyodemografik özelliklerini de içeren ve bireylerin e-Nabız kullanım durumlarını sorgulayan 29 soruluk veri kayıt formu ve E-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği'dir. İstatistiksel analizler için SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXAMINING THE RELATIONSHIP BETWEEN E-HEALTH LITERACY LEVELS AND E-NABIZ USAGE STATUS OF INDIVIDUALS Dr. Veli Alperen YILMAZ Dokuz Eylül University, Faculty of Medicine the Department of Family Practice Supervisor: Prof. Dr. Azize Dilek Güldal Aim: In today's world, where every aspect of life has evolved on the internet, the internet is the most widely used source for obtaining information on any subject and is frequently used by individuals in their health information seeking behaviors. This reason brings us to the concept of e-health literacy. The aim of the study is to examine the relationship between individuals' e-health literacy levels and their e-Nabız usage status. Method: Our cross-sectional analytical study was conducted with 400 participants aged 18-49 years who applied to Education Family Health Centers affiliated to Dokuz Eylül University Department of Family Medicine. The questionnaire forms used in the study were obtained by reviewing the literature, including the sociodemographic characteristics of the participants and a 29-question data recording form questioning the e-Nabız usage status of the individuals and the E-Health Literacy Scale. SPSS 24.0 package program was used for statistical analysis.