Akut ekstremite iskemisi sebebi ile opere edilen ileri yaş grubu hastalarda, demografik veriler ve biyobelirteçlerin mortalite ve morbiditeye etkisi; retrospektif bir çalışma
Effects of demographic data and biomarkers on mortality and morbidity in elderly patients operated for acute limb ischemia: a retrospective study
  1. Tez No: 867965
  2. Yazar: KIVANÇ GÖKHAN KAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRA GENÇPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç-Hipotez: Akut ekstremite iskemisinin, ileri yaş grubunda kısa ve uzun dönem sonuçlarının incelenmesi ve bu sonuçları pre-operatif dönemde öngörebilecek parametrelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç-yöntem: Hastanemizde Ekim 2010- Ocak 2024 tarihleri arasında akut ekstremite iskemisi sebebi ile embolektomi yapılan 65 yaş ve üzerindeki 205 hastanın klinik ve laboratuvar verileri incelendi. Post-operatif mortalite ve 1 yıllık mortalite sonlanım noktası olarak kabul edildi. Değişkenlerin post-operatif mortalite için çoklu regresyon analizleri yapıldı ve sayısal değişkenler için ROC analizi ve Youden index ile kesim değeri belirlendi. İstatistiksel olarak anlamlı parametreler ile Risk modeli OR değerlerine göre oluşturuldu ve modelin ROC analizi yapıldı. Bir yıllık mortalite verisi kullanılarak Kaplan-Meier sağkalım analizleri yapıldı ve 1 yıllık mortalite üzerine etkili değişkenler saptandı.
Özet (Çeviri)
Objectives: The study aims to examine the short- and long-term outcomes of acute limb ischemia in the elderly population and to identify the pre-operative parameters that can predict these outcomes. Design: The clinical and laboratory data of 205 patients aged 65 and over, who underwent embolectomy for acute limb ischemia at our hospital between October 2010 and January 2024, were analyzed. Post-operative mortality and one-year mortality were designated as primary endpoints. Multiple regression analyses were performed for variables related to post-operative mortality, and cut-off values for numeric variables were determined using ROC analysis and the Youden index. Kaplan-Meier survival analyses were performed using one-year mortality data.