Decreasing jitter levels and power consumption in embedded systems employing a time-triggered cooperative scheduler and dynamic voltage/frequency scaling
Zaman tetiklemeli işbirlikçi programcı ve dinamik voltaj/frekans ölçekleme kullanarak gömülü sistemlerde jitter seviyelerinin ve güç tüketiminin azaltılması
  1. Tez No: 867966
  2. Yazar: TOLGA TURAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IOANNİS KAYRIAKOPOULOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leicester
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma, Zaman Tetiklemeli İşbirlikçi (TTC) programcı ve Dinamik Voltaj/Frekans Ölçekleme (DVFS) kullanan gömülü sistemlerde jitter seviyelerini ve güç tüketimini azaltma amacını taşımaktadır. DVFS ve TTC arasında işbirliği sağlayan bir yazılım algoritması tasarlanmış ve bu yöntemle gömülü sistemlerdeki jitter seviyelerinin ve güç tüketiminin nasıl azaltılabileceğini göstermek amacıyla uygulanmıştır. Deneysel sonuçlar için gerekli donanım aracı (ARM Cortex-M3 işlemciye sahip LPC1769 kart) ve yazılım geliştirme aracı (Lpcxpresso_8.2.2_650) hazırlanan yazılım algoritmalarını uygulamak için seçilmiştir. Bununla beraber, üç farklı algoritma modeli (TTC, TTC-DVFS ve TTC-jDVFS) ve yapay görevler (“dummy task”seti), Merkezi İşlem Birimi'nin (CPU) frekans/voltaj seviyelerini değiştirerek modellerin jitter ve güç tasarrufu yetenek seviyelerini karşılaştırmak için kullanılmış ve jitter seviyeleri ve güç tüketimi açısından TTC-jDVFS modelinin diğerlerine göre daha uygun seviyelere ulaştığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concern of this project is to reduce jitter levels and power consumption in embedded systems, which employ Time-Triggered Cooperative (TTC) scheduler and Dynamic Voltage/Frequency Scaling (DVFS). A software algorithm, providing a cooperation between DVFS and TTC, was designed to implement and show how jitter levels and power consumption at embedded systems can be reduced by means of this way. For empirical results, required hardware tool (LPC1769 board with ARM Cortex-M3 processor) and software development tool (Lpcxpresso_8.2.2_650) were selected to implement the prepared software algorithms. In addition, three different algorithm models (TTC, TTC-DVFS and TTC-jDVFS) and artificial tasks (“dummy task”set) were used to compare jitter and power-saving ability levels of the models by changing the frequency/voltage levels of the Central Processing Unit (CPU ) and it is concluded that jitter levels and power consumption are reached to more feasible levels at TTC-jDVFS model than others.