Primer dismenore hastalarında kalsiyum ved vitamin eksikliğinin belirlenmesi
Calcium and patients in primary dysmenorheadetermining vitamin D deficiency
  1. Tez No: 867982
  2. Yazar: DERYA ÇOLAKEROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ANDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda, Primer Dismenore'si olan bireylerde dismenorenin kalsiyum ve D vitamini düzeyi ile ilişki olup olmadığının belirlenmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Çalışmamızda 15.10.2020 - 15.10.2023 tarihleri arasında Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinimize başvuran bireylerin dosyaları retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya 100 olgu (Primer Dismenoresi olan 50 olgu ve Primer Dismenoresi olmayan 50 olgu) alındı. Tüm bireylerin demografik özellikleri (yaş), gravida, parite, abortus, küretaj, boy, kilo, vücut kitle indeksi bilgileri ile birlikte kalsiyum ve D vitamini düzeyleri kaydedildi. Bulgular: Primer dismenore tanısı alan hastaların yaş ortalaması 26,96±8,31 iken, kontrol grubunun yaş ortalaması 32,16±8,10 idi. D vitamini düzeyi açısından, hasta grubunun ortalama D vitamini düzeyi 16,85±8,92 ng/mL, kontrol grubunun ise 14,78±9,53 ng/mL idi. Bu fark da istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p=0,306). Primer dismenore tanısı alan hastaların ortalama kalsiyum düzeyi 9,55±0,37 mg/dL, kontrol grubunun ise 9,47±0,38 mg/dL idi. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,256). Sonuç: Bu çalışmanın bulguları, primer dismenore ile kalsiyum ve D vitamini düzeyleri arasında doğrudan bir ilişki olmadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine whether there is an association between calcium and vitamin D levels and dysmenorrhea in individuals with primary dysmenorrhea. Materials and Methods: We retrospectively reviewed the medical records of individuals who presented to our Obstetrics and Gynecology Clinic between October 15, 2020, and October 15, 2023. A total of 100 cases were included in the study: 50 cases with primary dysmenorrhea and 50 cases without. We recorded all individuals' demographic characteristics, including age, gravida, parity, history of abortions and curettage, height, weight, body mass index (BMI), and calcium and vitamin D levels. Results: The mean age of patients diagnosed with primary dysmenorrhea was 26.96±8.31, while the control group's mean age was 32.16±8.10. In terms of vitamin D levels, the mean vitamin D level was 16.85±8.92 ng/mL in the patient group and 14.78±9.53 ng/mL in the control group, with no statistically significant difference (p = 0.306). The mean calcium level in patients with primary dysmenorrhea was 9.55±0.37 mg/dL compared to 9.47±0.38 mg/dL in the control group, which was not statistically significant (p = 0.256). Conclusion: The findings of this study reveal that there is no direct relationship between primary dysmenorrhea and calcium and vitamin D levels.