Birinci basamakta geriatrik popülasyondapolifarmasinin uyku kalitesine etkisinin incelenmesi
The effect of polypharmacy on sleep quality in ageriatric population in primary care
  1. Tez No: 867999
  2. Yazar: DAMLA AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA, DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY ÇOM AYBAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda birinci basamak polikliniğinde 65 yaş ve üzeri hastalarda polifarmasinin uyku kalitesine etkisini ve ilişkili faktörleri incelemeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Araştırmamız kesitsel gözlemsel anket çalışması olarak tasarlandı. Çalışma verileri; 1 Aralık 2023 ile 1 Mart 2024 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Kağıthane, Gülbahar ve Gaziosmanpaşa eğitim ASM' lerine ayaktan başvuran 227 katılımcıya toplam 20 sorudan oluşan anket uygulanarak toplandı. Araştırmacı tarafından tasarlanan ankette; katılımcıların sosyo demografik özellikleri, boy ve ağırlık ölçümleri, kronik hastalıkları, sigara, alkol ve kafein tüketimleri, egzersiz alışkanlıkları, ilaç kullanım durumları sorgulandı. Bununla birlikte katılımcıların uyku kalitesini ölçmek amacıyla Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) çalışma anketine eklendi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, we aimed to investigate the impact of polypharmacy on sleep quality and the related factors in patients aged 65 and over in a primary care outpatient clinic. MATERIALS AND METHODS: Our research was designed as a crosssectional observational survey study. The study data were collected by administering a 20-question survey to 227 participants who visited the Kağıthane, Gülbahar, and Gaziosmanpaşa training Family Health Centers of Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital as outpatients between December 1, 2023, and March 1, 2024. The survey, designed by the researcher, inquired about the participants' socio-demographic characteristics, height and weight measurements, chronic diseases, consumption of tobacco, alcohol, and caffeine, exercise habits, and medication usage. Additionally, the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) was included in the survey to assess the participants' sleep quality. The data obtained from the study were analyzed using the SPSS program, and a p-value of