Tip 2 diyabetli hastalarda HYP (Hastalık Yönetimi Platformu) uygulamanın kan şekeri regülasyonuna etkisi
  1. Tez No: 867998
  2. Yazar: EDA NUR TUNCER CAMGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET AMAÇ: Aile Sağlığı Merkezlerinde yürütülmeye başlanan hastalık yönetimi platformu(HYP)' nun diyabet hastalarındaki kan şekeri regülasyonuna etkisini incelemektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışma, Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerinde 40 yaş üstü Tip 2 diyabetli bireyler üzerinde yapılan kesitsel bir gözlemsel anket çalışmasıdır. Katılımcılar, 6 ay boyunca sosyodemografik verileri ve diyabet izlem modülüyle ilgili soruları içeren anketlerle değerlendirilmiştir. Araştırma evreni eğitim aile sağlığı merkezi 94 No' lu birimine kayıtlı olan ve HYP uygulamasını kabul eden hastalardan oluşmaktadır. Veriler SPSS Version 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programıyla incelenmiştir. BULGULAR: Çalışmada 133 hasta incelenmiştir. Katılımcıların %46,6' sı erkek, %53,4' ü kadındır. Yaş ortalaması 60,90 ± 9,86' dır. Makrovasküler komplikasyonlar arasında koroner arter hastalığı %45,11, periferik arter hastalığı %17,2 ve serebrovasküler hastalık %14,3 oranında görülmüştür. Mikrovasküler komplikasyonlar arasında %41,35' inde nöropati, %15,79' unda retinopati görülürken, %6,02 ' sinde nefropati mevcuttu. Katılımcıların ilk ve 6.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PURPOSE: The aim of this study is to investigate the effect of the Disease Management Platform (DMP) implemented in Family Health Centers on blood sugar regulation in diabetic patients. METHODS: The study was a cross-sectional observational survey study conducted on individuals with Type 2 diabetes over the age of 40 years at Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital Education Family Health Centres. Participants were evaluated with questionnaires including sociodemographic data and questions about the diabetes follow-up module for 6 months. The study population consisted of patients who were registered in the unit 94 of the education family health centre and who accepted the HMP application. The data were analysed using SPSS Version 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences). RESULTS: A total of 133 patients were included in the study. 46.6% of the participants were male, and 53.4% were female. The mean age was 60.90 ± 9.86 years. Among macrovascular complications, coronary artery disease was observed in 45.11%, peripheral artery disease in 17.2%, and cerebrovascular disease in 14.3% of the patients. Among microvascular complications, retinopathy was detected in 15.79%, neuropathy was present in 41.35% and neuropathy was detected in 6.02% of cases.