İç hastalıkları servisine yatan hastaların malnütrisyon durumunun ve eşlik eden komorbidite varlığının hastane içi mortalite durumuna, hastanede yatış süresine ve çıkış şekline etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of malnutrition and comorbidity status on in-hospital mortality, length of hospital stay, and discharge status of patients admi̇tted to the internal medicine department
- Tez No: 868000
- Danışmanlar: DR. AKİF BAYYİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Malnütrisyon, besin alımının veya emiliminin yetersiz olması; bu yetersizliğin vücut kompozisyonunda ve vücut hücre kütlesinde değişikliğe neden olmasıyla sonuçlanan bir durumdur. Komorbidite; kronik hastalığı olan kişide tetkik edilen hastalığın dışında farklı hastalıkların ek olarak ortaya çıkmasıdır. Bu çalışmanın amacı, iç hastalıkları servisine yatan hastaların malnütrisyon durumunun ve eşlik eden komorbidite varlığının hastane içi mortalite durumuna, hastanede yatış süresine ve çıkış şekline etkisinin değerlendirilmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmaya 01/04/24- 31/05/24 tarihleri arasında S.B.Ü. Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları servisinde yatışı yapılarak tedavisi başlanan, çalışma hakkında bilgilendirilen ve çalışmaya katılmayı kabul ederek aydınlatılmış onam formunu imzalayan, serviste yatarak takip edilen 18 yaş üstü 326 hasta dahil edilmiştir. Malnütrisyon değerlendirmesi için yatış esnasında her hastaya SGA testi uygulanmış, yoğun bakıma giden hastalarda ek olarak mNUTRIC skor hesaplanmıştır. Komorbidite değerlendirmesinde Charlson Komorbidite İndeksi kullanılmıştır. Değerlendirme için gerekli bilgiler anamnez ve hasta dosyalarından; laboratuvar tetkikleri hastaların mevcut laboratuvar tetkiklerinden elde edilmiştir. 18 yaşın altında olan, iç hastalıkları servisinde yatışı olmayan, çalışmaya katılmayı kabul etmeyen, gebe olan hastalar dışlama kriterleri olarak belirlenmiştir. BULGULAR: Çalışmamıza dahil edilen 326 hastanın 160'ı erkek, 166'sı kadındır.
Özet (Çeviri)
AIM: Malnutrition is a condition resulting from inadequate intake or absorption of nutrients, leading to changes in body composition and body cell mass. Comorbidity is presence of additional diseases or conditions occurring alongside the primary disease being investigated in individuals with chronic illness. The aim of this study is to evaluate the impact of malnutrition status and the presence of comorbidities on in-hospital mortality, length of hospital stay, and discharge outcomes in patients admitted to the internal medicine ward. MATERİAL AND METHODS: In this study, 326 patients over the age of 18 who were admitted and treated between 01/04/24 and 31/05/24 in the Internal Medicine department of SB.Ü. Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital. These patients were informed about the study, agreed to participate, and signed the informed consent form. Each patient underwent the SGA test at the time of admission for malnutrition assessment, and the mNUTRIC score was additionally calculated for those transferred to the intensive care unit. The Charlson Comorbidity Index was used for comorbidity assessment. Necessary information for the evaluation was obtained from anamnesis and patient files, and laboratory tests were obtained from the patients' existing laboratory examinations. Patients under the age of 18, those not admitted to the internal medicine department, those who did not agree to participate in the study, and pregnant patients were determined as exclusion criteria. RESULTS: Of the 326 patients included in our study, 160 were male and 166 were female. The malnutrition rate in our study was 48.5%.