Keman eserlerinde metrik, ritmik, armonik ve dinamik yapılanmalar ile bu yapılanmaların yayın kullanımına yansımalarının keman eğitimi açısından incelenmesi
The Metric, rhytmic, harmonic and dynamic structures and their reflections on the use of bow from the scope of violin education
- Tez No: 8680
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
KEMAN ESERLERİMDE METRİK, RİTMİK, ARMONİK ve DİNAMİK YAPILANMALAR İLE BU YAPILANMALARIN YAYIN KULLANİMİNA YANSIMALARININ KEMAN E?İTİMİ AÇISINDAN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Uğur ALPAGoT ¦AZI ÜNİVERSİTESİ Q&7\ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1989 ÖZ Bu araştırmada, keman eserlerindeki metrik, ritmik, armonik vs dinamik yapılanmalar gerilim-çözülüm ilişkileri bakımından araştırılarak incelenmiş, bu ilişkilerin gösterdikleri etkiler belirlenmiş, bu bağlamda söz konusu etkilerin s ezgisi çizgiler aracılığı 5e yayın yön, uzunluk, hız ve basınç bakımından kullanımına ilişkin temel davranışlara olan yansımaları değerlendirilmiştir, incelenen keman eserlerindeki müzik periyodlar; ve cümlelerinin metrik, ritmik, armonik, dinamik yapılanmalar! ilgili veriler ortaya konularak betimlenmiş, bu verilerin çözümlenmesiyle elde edilen bulgular tablolar halinde gösterilmiştir. Müzik periyodları ve cümleleri metrik, ritmik, armonik ve dinamik boyutlarda yapılanırken bunun yoğunlaşma, yığılma ve dağılma biçiminde gerçekleştiği görülmüş; periyodlar ve c ümlelerdeki genel yapılanmanın söz konusu yapılanma biçimlerine göre dengelendiği ortaya çıkmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulardan anlaşıldığı gibi keman eserlerinde gözlenen gerilim-çözülüm ilişkileri, temelde metrik, ritmik, armonik, dinamik yapılanmalardaki değişmelerden kaynaklanmaktadır. Gerilim-çözülüm ilişkileri yay;n kullanımına yansımakta ve bu durum yayın yönü, uzunluğu, hızı ve basıncı ile ilgi temel davranışları doğrudan etkilemektedir. Sonuç olarak, keman eserlerinin doğru ve tutarlı olarak seslendirilmesi için yayın kullanımındaki yapılanmanın keman eserindeki yapılanmaya dayandırılması, bu iki yapılanmanın birbirini tamamlaması ve birbiriyle bütünleşmesi gerekmektedir. Bu sonuca göre keman eserlerinin seslendirmesinde yayın kullanımı çok büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle keman eğitiminde yayın kullanımına ilişkin davranışların kazandırılmasına özel bir önem ve değer verilmelidir.
Özet (Çeviri)
THE METRIC, RHYTSVİIC, HARMONIC AND DYNAMIC STRUCTURES AND THBR REFLECTIONS ON THE USE OF BOW FROM THE SCOPE OF VIQUN EDUCATION (THESSIS FOR MASTER DEGREE) Uğur ALPAGUT GA2Î UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE September 1389 ABSTRACT In this research the metric, rhytmic, harmonic and dynamic structures of violin works of art have been studied from the aspect of tension-relaxation relationships and effects of such relationships determined. The reflections of said effects on the fundamental behaviour related with their use through melodic lines In respect of bow's direction., length, speed and pressure have been evaluated In this context. The metric, rhytmic, harmonic and dynamic structuring of the musical periods and phrases of studied violin works have been described by patting forth relevant data. Findings obtained by analysing such data are shown in tables. While the musical periods and phrases were building up in metric, rhytmic, harmonic and dynamic dimensions it has been observed that this was achieved by intensifying, concentrations! and dispersive factors. It has become evident that the overall structure of periods and phrases was balanced out according to said build-up fashions. As understood from research findings, the tension-relaxation relationships observed in violin works originate basically from changes in the metric, rhytmic, harmonic and dynamic structure. The tension-relaxation relationships are reflected in the use of the bow and this condition effects directly the basic behaviour related with the direction, length, speed and pressure of the bow. In conclusion. if can be said that to play the violin works correctly and consistently the structure in the use of the bow must be based on the structure of the violin work and these two structures must complement one another and integrate into one. According to this conclusion, the use of the bow Is of great significance in violin works. Therefore special emphasis and value must be given, In violin education, to the acquisition of behaviours related to the use of bow.