Halp skorunun üst gastrointestinal sistem kanama tanısı alan kritik hastaların sonlanımını öngörmeye etkisi
The effect of halp score on predicting the outcome of critical patients diagnosed with upper gastrointestinal system bleeding
  1. Tez No: 868009
  2. Yazar: AYŞE NUR GÖKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SELVİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışma ile acil servislerde sık karşılaşılan ve mortal seyredebilen üst GİS kanama tanısı alan hastaların acil kan transfüzyon ihtiyacını, servis/yoğun bakıma yatış gerekliliğini belirlemede ve 30 günlük mortalitelerini öngörmede HALP skorunun başarısının araştırılması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Acil servise başvuran ve üst GİS kanama tanısı alan, 18 yaşından büyük, hastaneye yatışı yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışma öncesi standardize edilmiş bir veri kayıt formu oluşturuldu. Bu forma, acil serviste hastaların acil servis başvuru anında ölçülen tansiyon, nabız, satürasyon ve ateşten oluşan vital parametreleri, başvuru anında çalışılan hemoglobin, albümin, lenfosit ve plateletten oluşan kan tetkikleri sonuçları, acil servis takibinde eritrosit replasmanı ihtiyacı kaydedildi. Hastaların 30 günlük mortalitesi takip edildi Bulgular: Çalışmaya 118 hasta dahil edildi. Hastaların %35,6'sı acil servis takibi sırasında eritrosit replasmanına ihtiyaç duydu. Hastaların %12,7'si acil servis takibi sonrası yoğun bakım ünitesine yattı. Hastaların 30 günlük mortalitesi ise %10,2 bulundu. Çalışma hastalarının HALP skor puanları 30 günlük mortaliteye göre gruplandırıldığında, iki grup arasında anlamlı fark görülmedi (p=0,259). Çalışma hastalarının acil serviste eritrosit replasmanı alması ile mortalite arasındaki ilişki incelendiğinde iki grup arasında anlamlı fark görülmedi (p=0,271). Çalışma hastalarının acil serviste eritrosit replasman ihtiyacını öngermek için HALP skoru kullanımının AUC değeri: 0,706; p değeri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: This study was planned to investigate the prognostic performance of patients diagnosed with upper GI bleeding, which is common in emergency departments and can be fatal, and the success of the HALP score in determining the need for urgent blood transfusion, the need for ward/intensive care admission, and predicting their 30-90 day mortality. Material and Method: Patients who were admitted to the emergency department and diagnosed with upper GI bleeding, who were older than 18 years of age and who were hospitalized were included in the study. A standardized data recording form was created before the study. In this form, the vital parameters of the patients in the emergency department, including blood pressure, pulse, saturation and fever measured at the time of admission to the emergency department, the results of blood tests including hemoglobin, albumin, lymphocyte and platelets studied at the time of admission, and the need for erythrocyte replacement during the emergency department follow-up were recorded. The 30-day mortality of the patients was monitored Results: 118 patients were included in the study. 35.6% of the patients required erythrocyte replacement during emergency department follow-up. 12.7% of the patients were admitted to the intensive care unit after emergency department follow-up. The 30-day mortality of the patients was found to be 10.2%. When the HALP score scores of the study patients were grouped according to 30-day mortality, no significant difference was seen between the two groups (p = 0.259). When the relationship between the study patients receiving erythrocyte replacement in the emergency department and mortality was examined, no significant difference was seen between the two groups (p = 0.271). AUC value of using the HALP score to predict the need for erythrocyte replacement in the emergency department of study patients: 0.706; The p value was