Mikst astigmatlarda femtosaniye lazer yardımlı lasık cerrahisinin uzun dönem sonuçları
  1. Tez No: 868010
  2. Yazar: İNANÇ TUNCEL
  3. Danışmanlar: DR. SİBEL AHMET
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Mikst astigmatizmanın tedavisinde femtosaniye lazer yardımlı LASIK (FS-LASIK) cerrahisinin uzun dönem sonuçlarının, etkinliğinin, güvenliliğinin ve öngörülebilirliğinin araştırılması. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu retrospektif çalışmaya 2013-2021 yılları arasında Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde mikst astigmatizma tedavisi için FS-LASIK uygulanan ve en az 3 yıllık takip süresini tamamlayan 43 hastanın 72 gözü dahil edilmiştir. Preoperatif ve postoperatif tüm kontrollerde hastaların tam oftalmolojik muayeneleri yapılmıştır. Preoperatif ve postoperatif 1, 3 ve 5. yıllara ait düzeltilmemiş görme keskinliği (GK), en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), manifest refraktif değerler ve kornea topografisi parametreleri (Sirius®-Schwind Eye-Tech-Solutions GmbH & Co. KG) değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen hastaların 16'sı (%37,2) kadın, 27'si (%62,7) erkek olup ortalama yaş 29,47 ± 6,05 (20-42) yıl, ortalama takip süresi ise 4,41 ± 0,91 yıl olarak bulunmuştur. Hastaların preoperatif GK'sı 0,67 ± 0,34 minimum rezolüsyon açısının logaritmik değeri (LogMAR), EİDGK değeri ise 0,07 ± 0,09 LogMAR olarak bulundu. Postoperatif tüm kontrol zamanlarında, preoperatif döneme kıyasla GK değerinde anlamlı olarak iyileşme saptandı (her bir p değeri
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the long-term results, efficacy, safety and predictability of femtosecond laser-assisted LASIK (FS-LASIK) surgery in the treatment of mixed astigmatism. Methods: This retrospective study included 72 eyes of 43 patients who underwent FS-LASIK for the treatment of mixed astigmatism at Beyoğlu Eye Training and Research Hospital between 2013 and 2021 and completed at least 3 years of follow-up. Complete ophthalmologic examinations were performed preoperatively and at each follow-up visit. Uncorrected distance visual acuity (UDVA), best corrected distance visual acuity (BCDVA), manifest refractive values, and corneal topography parameters (Sirius®-SCHWIND eye-tech-solutions GmbH, Germany) were evaluated preoperatively and at 1, 3 and 5 years postoperatively. Results: The study cohort comprised 16 female (37.2%) and 27 male (62.7%) patients, with an average age of 29.47 ± 6.05 (20-42) years and a mean follow-up period of 4.41 ± 0.91 years. The preoperative UDVA was 0.67 ± 0.34 in logarithmic units of the minimum angle of resolution (LogMAR), while BCDVA was 0.07 ± 0.09 logMAR. There was a significant improvement in UDVA and BCDVA at all postoperative follow-up times compared to the preoperative period (each p-value