Financial inclusion through fintech in the developing world
Gelişen dünyada fintech aracılığıyla finansal katılım
- Tez No: 868028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Katılım Bankacılığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son yıllarda küresel ekonomi, çevresel ve sosyal zorlukların yanı sıra kayda değer bir gerileme yaşadı. Birleşmiş Milletler gibi devlet kurumlarının ve kuruluşlarının yoksulluk, temiz suya erişim ve iklimin sürdürülebilirliği gibi konuları ele almaya yönelik ortak çabalarına rağmen, yoksulluk hala yaygın. Bu nedenle, ekonomik statüleri ne olursa olsun, finansal hizmetlerin herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlamayı da içeren finansal katılımın teşvik edilmesine çok önemli bir ihtiyaç vardır. Finansal katılım, tasarruf hesapları, kredi, sigorta ve ödeme sistemleri gibi uygun fiyat ve uygunluğu amaçlayan çeşitli hizmetleri kapsar. Ekonomik zorluklara rağmen finansal teknolojideki, özellikle de fintech'teki ilerlemeler dikkat çekicidir. Fintech, finansal hizmetleri daha verimli ve kapsayıcı bir şekilde sunmak için teknolojiden yenilikçi bir şekilde yararlanıyor. Fintech'in potansiyelinin farkında olan dünya çapındaki araştırmacılar, özellikle gelişmekte olan ülkelerde finansal katılımı teşvik etmedeki rolünü araştırdılar. Bu çalışma, Birleşik Teknoloji Kabul ve Kullanım Teorisini (UTAUT2) çerçevesine dahil ederek fintech'in finansal katılımı nasıl artırabileceğini araştırıyor. Araştırma, dijital kullanıcılar arasında fintech'in benimsenmesini etkileyen çaba beklentisi, performans beklentisi, sosyal etki, kolaylaştırıcı koşullar, hedonik motivasyon, fiyat değeri ve alışkanlık gibi faktörleri inceliyor. Niceliksel bir metodoloji kullanan çalışma, çeşitli bir örneklemden veri toplamak, sağlamlık ve adalet sağlamak için web tabanlı anketler gerçekleştirdi. Smart PLS 4'te PLS-SEM kullanılarak 225 yanıtın analizi, fintech ile finansal katılım arasında önemli ilişkilerin yanı sıra çaba beklentisi, sosyal etki, kolaylaştırıcı koşullar, hedonik motivasyon ve alışkanlığın etkili rollerini ortaya çıkardı. Ancak performans beklentisi ve fiyat değerinin fintech'in benimsenmesi üzerindeki etkisinin önemsiz olduğu görüldü. Genel olarak bu araştırma, gelişmekte olan ülkelerde finansal katılımı teşvik etmek için yeni bir modele katkıda bulunarak bu alandaki mevcut literatürü zenginleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the global economy has experienced a notable downturn alongside pressing environmental and social challenges. Despite concerted efforts by governmental bodies and organizations like the United Nations to address issues such as poverty, access to clean water and climate sustainability, poverty remains pervasive. Thus, there's a crucial need to promote financial inclusion, which involves ensuring that financial services are accessible to everyone, regardless of their economic status. Financial inclusion encompasses various services like savings accounts, credit, insurance, and payment systems, aiming for affordability and suitability. Despite economic challenges, advancements in financial technology, particularly fintech, have been notable. Fintech leverages technology innovatively to offer financial services more efficiently and inclusively. Recognizing fintech's potential, researchers worldwide have explored its role in promoting financial inclusion, especially in developing countries. This study investigates how fintech can enhance financial inclusion, incorporating the Unified Theory of Acceptance and Use of Technology (UTAUT2) into its framework. The research examines factors such as effort expectancy, performance expectancy, social influence, facilitating conditions, hedonic motivation, price value, and habit in influencing fintech adoption among digital users. Employing a quantitative methodology, the study conducted web-based surveys to gather data from a diverse sample, ensuring robustness and fairness. Analysis of 225 responses using PLS-SEM in Smart PLS 4 revealed significant relationships between fintech and financial inclusion, along with the influential roles of effort expectancy, social influence, facilitating conditions, hedonic motivation, and habit. However, the impact of performance expectancy and price value on fintech adoption was found to be insignificant. Overall, this research contributes a novel model to promote financial inclusion in developing nations, enriching the existing literature in the field.